AKP'de 'Dişli' krizi büyüyor: 'İstifa et' denildi, salonu terk etti

Darbe girişiminde yer aldığı gerekçesiyle tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin ağabeyi AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin istifası isteniyor

AKP'de 'Dişli' krizi büyüyor: 'İstifa et' denildi, salonu terk etti

Darbe girişiminde yer aldığı gerekçesiyle tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin ağabeyi AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin istifası isteniyor. Parti MKYK toplantısında kendisine “gereğini yap” denilen Dişli’nin toplantı salonunu terkettiği bildirildi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan‘ın haberine göre Başbakan Binali Yıldırım, “Bir genel başkan yardımcımızın kardeşi asker de tutuklandı. Şimdi onun hesabını bundan sormamız doğru birşey değil” diyerek AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’ye sahip çıktı. Ancak partide Dişli’nin istifa etmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı az değil. Son MKYK toplantısında bazı üyelerin yüzüne karşı “gereğini yap” mesajı verdiği, tartışmaya girmeyen Dişli’nin toplantı salonunu terkettiği öğrenildi.

Başbakan, önceki gün medya temsilcilerine yaptığı açıklamada, “Burada milat 17-25 Aralık. Onun öncesine gidersek bu işin içinden çıkamayız. Siyasette de ölçü bu. Biz yan yana çalıştığımız arkadaşlarımızla ilgili endişe duyarak, kuşku duyarak bir arada olamayız. Bir genel başkan yardımcımızın kardeşi asker de tutuklandı. Şimdi onun hesabını bundan sormamız doğru birşey değil. Bu tip ilişkiler olabilir, yakınındakilerin birtakım ilişkileri olabilir. Ama o ilişkilere bizim arkadaşlarımız bilfiil destek veriyor, onu savunuyarsa ayrı bir şey, değilse ayrı bir şey” diyerek Dişli’ye sahip çıktı.

GEREĞİ NİYE YAPILMIYOR?

AKP’nin kapalı grup toplantısından bir gün sonra 3 Ağustos’ta toplanan MKYK’de de Dişli’nin durumu gündeme geldi. Bir MKYK üyesi, “Binlerce kişi gözaltına, açığa alındı. Biz kendi içimizde gözden geçirme yapmadık. Kardeşi darbeci olan kişi halen görevinde. Bununla ilgili gereği neden yapılmıyor, gereğini ne zaman yapacak” diyerek Dişli’nin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bazı MKYK üyeleri de bu görüşe destek verdi. Açıklama yapmayan Dişli, kendisiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı sırada toplantı salonundan çıktı.