AKP "yeni anayasa"da oldu bitti arayışında

AKP'nin 9 saat süren MKYK toplantısında Anayasa teklifi için sürecin hızlandırılması kararı çıktı.

AKP

AKP’nin 9 saat süren MKYK toplantısında Anayasa teklifi için sürecin hızlandırılması kararı çıktı. Partide kurulan Anayasa Komisyonu teklifi bir ay içinde hazırlayacak. Teklif önce partinin en üst karar organı MKYK’da görüşülecek, sonra Meclis’e sunulacak.

Yeni Anayasa konusunda Meclis’te dört partinin bir kez daha uzlaşamaması, ‘kendi teklifimizi getiririz’ diyen AKP’nin süreci hızlandırma kararı almasını sağladı.

Anayasa konusunda, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in başkanlığını yürüttüğü Anayasa Komisyonu’nun bir süredir devam ettirdiği çalışmalarını 1 ay içinde sonuçlandırması kararı çıktı. Çelik’in yanısıra Ahmet İyimaya, Cemil Çiçek, Abdülhamit Gül, Burhan Kuzu, Ali İhsan Arslan gibi isimlerin içinde olduğu parti komisyonun hazırlayacağı metin Nisan ayı MKYK toplantısına sunulacak.

Başkanlık düzenlemesine makyaj

Hazırlanacak taslak metnin MKYK’da değerlendirildikten sonra en geç Haziran başında Meclis’e sunulması planlanıyor.

Burhan Kuzu, daha önce, 2012 yılında oluşturulan Uzlaşma Komisyonu’na sunulan parti teklifinde bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmişti. Bu değişikliklerden bir kısmının AKP’nin başkanlık teklifinde yer alan bazı maddelerde olmasının beklendiği konuşuluyor. AKP’nin teklifinde yer alan Başkanın kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi ve Meclis’i feshetmesi ile ilgili maddelerde değişiklik yapılabileceği ifade ediliyor.

Anayasa için il il konferans

Ayrıca, yeni anayasa ve başkanlık konusundaki hassasiyetin halka daha iyi anlatılması için il il konferanslar yapılması kararlaştırıldı. Bu konferanslarda, parti yöneticilerinin yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu da konuşacak.