"AKP darbenin siyasi ayağına ulaşmayacak, çünkü kendisi içinde"

Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç, AKP'nin darbe girişiminin siyasi ayağına ulaşmayacağını çünkü kendilerinin içerisinde olduğunu öne sürdü.

Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç, AKP’nin darbe girişiminin siyasi ayağına ulaşmayacağını çünkü kendilerinin içerisinde olduğunu öne sürdü.

Gazeteci Sevinç, darbe girişimi sonrası büyük soru işaretlerine neden olan ‘siyasi ayak’ konusu ile ile ilgili, “FETÖ’nün siyasetteki ayağına ulaşamıyorlar, ulaşırlarsa ne olacağını biliyorlar. Çünkü kendi içlerindeler. O nedenle operasyonlarını yapamıyorlar. Mesela son seçimden önceki bir AKP’li bakanın kızının Pensilvanya’da Fethullah Gülen’in aşçılığını yaptığını duyduk.” ifadelerini kullandı.

sabansevinc

Şaban Sevinç‘in Sözcü‘den Deniz Ayhan‘a verdiği söyleşideki ilgili bölüm şöyle:

15 Temmuz’dan bu yana geçen süreyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP, Fetullah’ı bir yılan gibi besledi. O yılan şimdi Türkiye’yi sokmaya başladı. Yılanı öldürmek için uğraşırken bir taraftan da kendi darbemi yapayım diye bir fırsat yaratmaya çalışıyor. Kendi kafasının arkasındaki bu kindar rejimini, karşı devrimini kurmaya çalışıyor.

Siyasetin içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasıyla ilgili öngörüleriniz nelerdir?

FETÖ’nün siyasetteki ayağına ulaşamıyorlar, ulaşırlarsa ne olacağını biliyorlar. Çünkü kendi içlerindeler. O nedenle operasyonlarını yapamıyorlar. Mesela son seçimden önceki bir AKP’li bakanın kızının Pensilvanya’da Fetullah Gülen’in aşçılığını yaptığını duyduk. Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç mesela Melih Gökçek için FETÖ’cü diyor. Mehmet Özhaseki ‘FETÖ’cü bakanlar olabilir’ diyor. Bu çok korkunç bir iddia… Herkes de bu olabilir diye bakıyor. AKP’de başbakanlık yapmış kişiler bile FETÖ’cü olabilir.

Size göre bugün Türkiye’nin önündeki en büyük tehdit nedir?

En büyük tehdit AKP’nin Türkiye’yi İslami bir rejime sürüklemesi tehdididir. AKP’nin ülkeyi bir İslami rejime sürüklemeyi düşündüğünü, laikliği kaldırmayı istediğini düşünüyorum. O konuda kaygılarım var. O yüzden bizim özgür basın olarak Halk TV’nin ve muhalefetin en duyarlı olmamız gereken konunun bu olduğunu söylemek istiyorum. Demokratik laik cumhuriyeti koruma refleksimizi hiçbir zaman elimizden bırakmamalıyız.