AKP Alman komedyen hakkında ilk adımı attı

Türkiye, Almanya'nın kamu kanalı ZDF'teki programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu şiir nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann'ın hakim karşısına çıkması için ilk resmi adımı attı.

AKP Alman komedyen hakkında ilk adımı attı

AKP, Almanya’nın kamu kanalı ZDF’teki programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu şiir nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann’ın hakim karşısına çıkması için ilk resmi adımı attı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Federal hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, Türk hükümeti Alman Dışişleri Bakanlığı’na Böhmermann’ın hakim karşısına çıkması yönünde sözlü nota verdi. Alman hükümetinin Türk hükümetinin talebini inceleyeceği, Böhmermann’ın yargılanıp yargılanmayacağı konusunda titiz bir inceleme yapılacağı ve olabildiğince hızlı bir şekilde karar verileceği bildirildi.

ZDF kanalının bulunduğu Mainz kentindeki savcılık, geçen hafta Alman Ceza Yasası’nın 104’üncü maddesi uyarınca Böhmermann hakkında ‘yabancı devlet adamına hakaret etmek’ iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Ancak dava açılabilmesi için söz konusu ülkenin şikâyetçi olması ve Alman hükümetinin de yabancı devlet adamı olması sebebiyle dava açılmasına onay gerekiyor.