AİHM, Cizre için tedbir kararı verdi

AİHM, Cizre'de açılan ateşle yaralanan ancak ambulansın mahalleye girişine izin verilmediği için müdahale edilemeyen çocuğun hastaneye kaldırılması için yapılan tedbir başvurusunu kabul etti.

AİHM, Cizre için tedbir kararı verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cizre’de açılan ateşle yaralanan ancak ambulansın mahalleye girişine izin verilmediği için müdahale edilemeyen 16 yaşındaki H.P’nin hastaneye kaldırılması için yapılan tedbir başvurusunu kabul etti. AİHM, 16 yaşındaki H.P’nin yaşam hakkının ve vücut bütünlüğünün korunması amlacıyla hükümetten yetkisi dahilihnde her türlü tedbiri almasını istedi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi ve Ankara Barosu avukatı Nuray Özdoğan, AİHM’e 16 Ocak Cumartesi günü başvururak Cizre’nin Nur Mahallesi’nde sokağa çıkma yasakları kapsamında yapılan operasyonlar sırasında yaralanan H.P’ye ambulansın mahalleye girişine izin verilmediği için müdahale edilemediği gerekçesiyle tedbir kararı verilmesini istedi.

AİHM jet hızıyla incelediği başvuruya ilişkin olarak bugün karar verdi. AİHM kararında başvurucunun yaşam hakkının ve vücut bütünlüğünün korunması amacıyla hükümetten yetkisi dahilindeki her türlü tedbiri almasını istedi. AİHM kararında taraflardan 25 Ocak’a kadar başvuranın sağlığı ve gelişmeler ile ilgili bilgilerin iletilmesini isteyen AİHM, 15 Şubat tarihine zkadar da esas başvurunun yapılmasını istedi.