AB'den dokunulmazlıkların kaldırılmasına "demokrasiye darbe" tepkisi

Göçmen kriziyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'ye uzun süredir olmadığı kadar destek sunmaya başlayan AB’den dokunulmazlık kararına tepki yağdı.

AB'den dokunulmazlıkların kaldırılmasına

Göçmen kriziyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’ye uzun süredir olmadığı kadar destek sunmaya başlayan AB’den dokunulmazlık kararına tepki yağdı.

Mogherini ve Hahn: Adil yargılanma hakkı, hukukun üstünlüğü için temeldir

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komiseri Johannes Hahn yaptıkları açıklamada, “TBMM’nin dokunulmazlığın kaldırılmasına izin veren kararı büyük endişe yaratmakta. İlgili birçok uluslararası tavsiyeye uygun olarak dokunulmazlık, ayrımcılık olmaksızın herkes için geçerli olmalı ve ayrımcılığın kaldırılmasına dair kararlar, duruma özel şartlara dayandırılmalı, şeffaf kritlerler ışığında olmalı ve herhangi bir siyasi çıkara tabi olmamalıdır. Yasal çerçevenin ve anayasanın kısıtlayıcı yorumlanması Türk parlamenterlerin ifade özgürlüğünü risk altına almaya devam eder. Adil yargılanma hakkı, hukukun üstünlüğü için temeldir. Vekillerin yaptığı kanunsuz faaliyetler veya üzerlerine atılı olan suçlar hukuki kurallara tabi olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Schulz: Türk demokrasisine darbe

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise daha sert bir açıklama yapıp dokunulmazlıkların kaldırılmasına “darbe” nitelemesi yaparken “Oylama doğrudan AKP karşıtlarını hedef almaktadır. Türk demokrasisi ve siyasi özgürlüğüne bir darbe daha gelmiştir. Avrupa normları ve değerleri ile aradaki uçurum açılıyor.” açıklamasında bulundu.

Yeşiller ve Sosyalist Grup’tan da tepkiler

AP Yeşiller Grubu adına konuşan Rebecca Harms, “Erdoğan, Türkiye politikasını ve devletini, başkanlık yetkilerini güçlendirmek için yeniden dizayn ediyor. Bugünkü karar, Türkiye’nin muhalif parlamenterleri için keskin bir geri adım, çünkü tüm (muhalif) milletvekilleri yasal soruşturmaya açık olacak ve sonuç olarak da koltuklarını kaybedecekler. HDP’ye karşı bu demokratik olmayan karar, Türkiye’deki durumun daha da kötüleştirmiştir. Erdoğan rejimi her geçen gün ülkeyi demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinden daha da uzaklaştırmaktadır.” dedi.

AP Sosyalist Grup Başkanı Sergei Stanishev, açıklamasında “Türkiye’nin muhalefeti susturmaya yönelik adımlarından bir tanesi daha demokratik yolla seçilmiş temsilcilerin dokunulmazlığının kaldırılmasıdır. Bu yasadışıdır, anayasal değildir ve demokrasi olan bir ülkede kabul edilemez. Türkiye bugün AB’ye katılımdan hiç olmadığı kadar uzaklaşmıştır ve açıkça AB-Türkiye anlaşmasının parçası olan vatandaşlık haklarını ve demokrasi ilkesini yıkmıştır.” diye konuştu.

Bir dönem CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun şikayetlerine karşı Erdoğan’ı savunan AP Sosyalist Grup liderlerinden Hannes Swoboda ise “Kürt milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak bir adım daha demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden uzaklaşmaktır. Erdoğan, ülkeyi her geçen gün daha da çok bölüyor.” sözlerini kullandı.