ABD'den 'IŞİD' uyarısı: Saldırı Rakka merkezli, daha büyükleri gelebilir

ABD istihbarat kurumlarına göre, IŞİD'in Türkiye'ye yönelik eylemleri havalimanı saldırısıyla sınırlı kalmayacak

ABD'den 'IŞİD' uyarısı: Saldırı Rakka merkezli, daha büyükleri gelebilir

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı sonrası ABD’li kaynaklar, Türkiye’deki IŞİD tehlikesinin beklenenden büyük olduğu yönünde Türk istihbarat kurumlarına bilgi verdi.

ABD istihbarat kurumlarının çalışma disiplinini iyi bilen kaynak, ABD yetkili kurumlarının Türkiye’de daha büyük saldırıların olmasından endişe ettiklerini not etti.

Buna göre ABD’li kurumlar, IŞİD’in Türkiye’de ‘daha kalabalık alanlarda daha çok can kaybına yol açabilecek saldırıları’ yapabilecek kapasiteye sahip olduğuna inanıyor.

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın haberine göre, ABD istihbarat kurumlarının Türk istihbarat kurumları ile yakın zamanda paylaştığı şu somut bilgiler, IŞİD’den Türkiye’ye yönelen tehdidin büyüklüğünü göstermeye yetebilir: “Havaalanı saldırısı Türkiye’de bir hücrenin işi ve kararı ile yapılmadı. Merkezden, yani Rakka’dan verilen emirle yapıldı.”

IŞİD 35 militanını Türkiye’ye yolladı

ABD kurumlarının elindeki bilgilere göre IŞİD, 7’şer kişilik 5 ayrı grubu Türkiye’ye yolladı. Bunların hepsi yine yabancı uyruklu. Havaalanı saldırısını yapan 7 kişilik gruptan dördü ise halen dışarıda.

Kendilerinin keşif esnasında kameralardan görüldüklerini bilmeleri büyük ihtimal. ABD yetkili kurumları İstanbul’daki durumu yakından izliyor ve bu kimselerin ifşa olduklarını düşündükleri için yakın zamanda, yakalanmadan yine intihar eylemlerine girişmelerinden korkuyor. İstanbul’da oldukları sanılan bu 4 kişinin İstanbul’dan çıkmadan eylemlerini gerçekleştirmesinden endişe ediliyor.

Tatil bölgeleri hedefte

Geriye kalan 4 ayrı 7’şer kişilik gruplardan bir veya birden çoğunun ise Antalya, Muğla ve İzmir gibi güney ve batı bölgelerde, turistik yerlere, gece kulüplerine veya otellere baskın yapabileceğinden korkuluyor. Bir başka ifade ile yakın zamanda Amerika’da Orlando’daki bir gece kulübüne yapılan saldırının bir benzerinin Türkiye’de yapılmasından korkuluyor.

ABD’nin dış istihbaratından sorumlu CIA’nin elindeki bilgilere göre bu IŞİD militanları Türkiye’ye son bir aylık zaman diliminde giriş yaptılar.

ABD yetkili birimleri Türkiye’ye sızan ve 35’i bulan IŞİD militanlarından şimdilik üçünün kendisini patlatması dışında hiçbirinin yakalanmadığını düşünüyor. Polisin son iki gündür yaptığı baskınlarda ele geçirdikleri IŞİD şüphelilerinin uzun süredir polisin radarlarında olan militanlar olduğu, Türkiye’ye yeni giriş yapmış bu yabancı uyruklu IŞİD’lilerin olmadığını tahmin ediliyor.

Bir başka korkulan beklenti ise bu saldırıların eş zamanlı şekilde yapılmak üzere planlandığı. IŞİD’in eş zamanlı ve koordineli saldırı yapmayı tercih ettiği biliniyor.