ABD, Türkiye'deki iki IŞİD finansörünü kara listeye aldı

ABD Hazine Bakanlığı Türkiye'de yaşadığı iddia edilen iki IŞİD finansörünü kara listeye aldığını duyurdu.

ABD, Türkiye'deki iki IŞİD finansörünü kara listeye aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’de bulunduğu saptanan ve IŞİD’e maddi destek sağladığı belirtilen iki kişiyi kara listeye aldı. Bakanlık internet sitesinden yaptığı açıklama ile ABD’li şirketlerin bu kişilerle her türlü ticari ilişkisini yasakladı.

Yapılan açıklamada, bu kişilerin adlarının Mohamad Alsaied Alhmidan ve Hussam Jamous olduğu bildirilen kişilerin Türkiye’de yaşadıkları ifade edildi. Alhmidan ve Jamous’un tüm mal varlıklarının dondurulduğu ve bu kişilerle ABD vatandaşlarının ticari faaliyette bulunmasının yasaklandığı kaydedildi. ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Adam J. Szubin kara liste kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bu kararlar, Alhmidan ve Jamous’un küresel finansal sistemden izole edilmesini ve faaliyetlerinin dünyaya ifşa edilmesini sağlayacak” dedi. 40 yaşındaki Alhmidan’ın Suriye pasaportu taşıdğı ve Türkiye’nin belirli bir bölgesinde yaşadığı, 33 yaşındaki Jamous’un ise yine SUriye pasaportu taşıdığı ve Hatay’da yaşadığı kaydedildi.

Bakanlığın internet sitesinde yapılan açıklamada da bu girişimin ABD’nin küresel terörle savaş ve finans kaynaklarını kurutmak amacıyla atılan yeni bir adım olduğu vurgulandı. Hazine Bakanlığı, Alhmidan’ı IŞİD’e lojistik destek, binlerce dolarlık kaynak ve yabancı savaşçı sağlamakla suçluyor. Jamous’un da Türkiye’de IŞİD adına ticari faaliyetlerde bulunduğu ve yabancı savaşçıların intikaliyle ilgilendiği belirtiliyor.

Şubat ayında ABD gazetesi Wall Street Journal, Türkiye üzerinden Irak ve Suriye’de IŞİD kontrolündeki topraklardan her gün milyonlarca dolar para akışı gerçekleştiğini, Kapalıçarşı yakınındaki döviz bürolarının IŞİD’in para akışına yardım eden merkezlerden biri olduğunu yazmıştı.