ABD, Erdoğan’dan vaz mı geçiyor?

Türkiye uzmanı Carol Migdalovitz de Makovsky gibi Türkiye’de demokrasinin “defolu” olduğu görüşünü savundu.

ABD, Erdoğan’dan vaz mı geçiyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nükleer Zirve’ye katılmak için ay sonunda Washington’a gitmesi ABD’de tartışmalara neden oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı resmi açıklamada, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeleri rahatsız edici bulduğunu belirtti.

Amerika’nın Sesi’nden Kasım Cindemir’e konuşan, eski ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi ve Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) uzmanı Alan Makovsky, Erdoğan’ın “Washington’a gelmesinin pek de istenmeyen bir misafir” olduğunu savundu.

Alan Makovsky, “Beyaz Saray’ın bazı kararlar vermesi lazım. Başkan Obama, Erdoğan ile ikili bir görüşme yapacak mı? Yaparsa, Türkiye’de özgürlükler alanındaki kısıtlamaları gündeme getirecek mi?” gibi sorular bulunduğunu belirtti. Makovsky, ABD’nin stratejik anlamda Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, ama öte yandan, Erdoğan ile ilişkilerin Washington’a giderek daha fazla rahatsızlık vermeye başladığını öne sürdü.

“Türkiye’de demokrasi ‘defolu'”

Alan Makovsky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı protestolarından sonra değişmeye ve otoriter eğilimlerinin öne çıkmaya başladığını savundu. Makovsky, Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünün “kötü bir noktada” olduğunu söyledi, ancak sığınmacı krizi ve IŞİD ile mücadeleye katkısı nedeniyle Batı’nın Ankara’ya yönelik eleştirilerini kısıtlı tuttuğunu söyledi.

Türkiye uzmanı Carol Migdalovitz de Makovsky gibi Türkiye’de demokrasinin “defolu” olduğu görüşünü savundu.