AB-Türkiye Zirvesi: Sığınmacılar hakkında yeni pazarlık

Brüksel'deki Avrupa Birliği-Türkiye göçmen zirvesinde Ankara'nın masaya yeni taleplerle geldiği bildiriliyor.

AB-Türkiye Zirvesi: Sığınmacılar hakkında yeni pazarlık

Brüksel’deki Avrupa Birliği-Türkiye göçmen zirvesinde Ankara’nın masaya yeni taleplerle geldiği bildiriliyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ‘göçmen zirvesi’ devam ederken Reuters’a zirveyle ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. Reuters’ın ismini vermediği bir AB yetkilisi, “Türkiye daha fazla şey sunuyor. Ancak daha fazlasını da istiyor” diye konuştu.

Ankara’nın talepleri arasında, daha önce anlaşmaya varılan ve Türkiye’deki mülteciler için harcanması planlanan 3 milyar avroluk fonun artırılması olduğu ifade ediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ankara’nın diğer talepleri arasında Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa yolunda atılan adımların daha da hızlandırılması ve AB üyelik sürecinde ilave ilerlemeler olduğu ifade ediliyor.

Reuters’a konuşan AB yetkilisi, Türkiye’nin bu taleplerin yerine getirilmesi halinde, Suriye vatandaşı olmayan göçmenleri sistematik biçimde geri almayı kabul edeceğini ilettiğini söylüyor.

AB’den sığınmacı akınına önlem: Balkan güzergâhı kapanıyor

Öte yandan AB-Türkiye Zirvesi’nin sonuç bildirgesinin henüz Davutoğlu ile görüşülmeden ve zirve sonuçlanmadan hazırlandığı Alman basınına sızmasıyla ortaya çıktı. Sığınmacıların Avrupa’nın batısına geçmek için kullandığı Balkan güzergâhı tamamen kapanıyor.

Alman haber ajansı dpa’nın ulaştığı AB-Türkiye Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde, sığınmacıların kullandığı Balkan güzergâhının tamamen kapatılacağı belirtiliyor. Sığınmacı akınını durdurmak için radikal önlemler almaya hazırlanan Avrupalılar, yasadışı geçişlere artık izin vermek istemiyor.

Bu güzergâh üzerindeki ülkeler ise bir süre önce sığınmacı geçişini engellemeye başlamıştı. Makedonya, Yunanistan’dan her gün az sayıdaki sığınmacının geçişine izin verirken, bu da Yunanistan sınırında yığılmalara yol açmıştı. Makedonya – Yunanistan sınırındaki en önemli sınır kapısı İdomeni’de haftalardır büyük bir insani dram yaşanıyor.

Avusturya: Sığınmacılar Yunanistan’da kalsın

Alman televizyon kanalı ARD’de Pazar akşamı katıldığı bir programda Balkan güzergâhının kapatılmasını savunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Yunanistan – Makedonya sınırında bekleyen sığınmacıların Yunanistan’da da iltica hakkını kullanabileceğini ifade etti. Yunanistan’da kişi başına Avusturya’dan daha az mülteci düştüğünü söyleyen Kurz, Yunanistan’ın ayrıca yakında Avrupa Birliği’nden yüklü bir yardım alacağını da dile getirdi.

Ülkelerin tek tek sınırlarını kapatmasıyla dünyadaki göç sorununa çözüm bulunamayacağını savunan Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da bunun domino etkisine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Sığınmacıların Avrupalılar arasında dağıtılması gerektiğini ifade eden Maas, insanların kaçış nedenleri ile de mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Kararlar hayata geçirilmeli”

Hafta sonu Bild am Sonntag gazetesine konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Türkiye ile yapılacak zirveye ilişkin olarak daha önce alınan AB kararlarının hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

“Bu güçlüklerin üstesinden ancak birlikte gelebiliriz” diyen Merkel, Türkiye’ye aktarılacak 3 milyar Euro’nun AB’nin dış sınırlarının korunması ve Yunanistan’a yardım amaçlı olduğunu ifade etti.

AB, Avrupa’da iltica hakkı olmayan sığınmacıların Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye geri gönderilmesini planlıyor. Yunanistan-Makedonya sınırında 10 bin kişinin beklediği tahmin ediliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin bir sözcüsü sınırda bir insani krizin yaşandığını belirterek Avrupalı politikacılara çözüm bulunması için çağrıda bulundu. AB’nin Yunanistan’a da 700 milyon Euro yardım edeceği açıklanmıştı.