"6 yaşında çocukla evlenilebilir" demişti: Gerici Nurettin Yıldız Edirne'ye giremedi!

Edirne'li kadınlar '6 yaşındaki çocukla evlenilebilir' açıklaması ile tepki çeken Nurettin Yıldız'ın şehirde konferans vermesine izin vermedi.

Küçük yaştaki çocuklarla evlenilebileceğine dair açıklamaları ile kamuoyunda büyük tepki çeken gerici Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın Edirne’de konferans vermesine izin verilmedi.

Yıldız’ın Edirne’de 9 Mayıs günü vereceği konferans için şehirde bir çok yere afişler asılması, aralarında kadın örgütlerinin de bulunduğu bir çok kitle örgütünün tepkisini çekti. Edirne Nar Kadın Dayanışması, küçük yaşta çocuklarla evlilik konusundaki konuşması nedeniyle tepki çeken Yıldız’ın kente gelmemesi için imza kampanyası başlatırken, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası konferans için daha önce tahsis ettiği salonu gelen tepkiler üzerine iptal ettiğini duyurdu.

Trakya Üniversitesi’nin İlahiyat ve Tıp Fakültesi’nde eğitim gören iki öğrenci, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ı Edirne’ye davet ederek konferans düzenlemek istedi. Üniversite öğrencileri 9 Mayıs günü için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (ETSO) konferans salonu talep ederek ‘Bu zamanda genç olmak’ adındaki konferansın tarihi ve yerini yazan afiş hazırladı. Afişler kentin farklı noktalarına asıldı. Nurettin Yıldız’ın konferans vermek için kente geleceğinin duyulmasının ardından özellikle sosyal medya üzerinden büyük tepki geldi. Sosyal medya kullanıcıları “Nurettin Yıldız’ı Edirne’de istemiyoruz” başlığı altında yüzlerce paylaşımlarda bulundu.

İmza kampanyası başlatıldı

Edirne Nar Kadınları Dayanışma Derneği de internet üzerinden konferansın iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı. Kısa sürede yaklaşık 1400 imzaya ulaşan kampanya tepkileri de çoğalttı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, artan tepkilerin üzerine Nurettin Yıldız’ın konferansı için tahsis edilen salonun iptal edildiğini açıkladı. Sosyal medya üzerinden açıklama yayınlayan ETSO, salon tahsisinin iptal edildiğini şöyle duyurdu:

“Çeşitli internet sitelerinde, çeşitli taraflarca oluşturulan ve sorumluluğu tarafımıza ait olmadığı halde kurumumuzu muhatap alan kampanya neticesinde, kamuoyunda oluşan hassasiyetten dolayı ETSO Yönetim Kurulu’nun 03/05/2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında ilgili salon tahsisi iptal edilmiştir”

“Başka salon bakıyoruz”

Afişlerde irtibat telefonları yazan üniversite öğrencileri ise herhangi bir dernek aracılığıyla değil Nurettin Yıldız konferansını 2 üniversite öğrencisi olarak organize ettiklerini ve yapılabilmesi için başka salon aradıklarını söyledi.

Ne demişti?

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, katıldığı bir programda “7 yaşında bir kız çocuğu, 25 yaşında erkek çocuğu ile veya 7 yaşında bir erkek çocuğu, 25 yaşında bir kız ile nikahlanabilir. Nikahlanmalarında sakınca yoktur. Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” demişti.

Mahkeme ceza vermedi

Gerici vakıf başkanı hakkında Kocaeli Barosu’nun yaptığı suçduyurusu ile ilgili olaraksa mahkeme takipsizlik kararı vermişti. Takipsizlik kararında, beyanların, Anayasa’nın “düşünce ve kanaat özgürlüğü”, “düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü” dikkate alınarak, düşünce açıklamanın, bilgi vermenin ve eleştiri sınırlarının içerisinde kaldığı belirtilerek, “Beyanların açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği, bu haliyle atılı suçların unsurları bakımından oluşmadığı anlaşıldığından Yıldız hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” denilmişti.