15 Temmuz Reza Zarrab'ı da harekete geçirdi

ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, 15 Temmuz sonrası 'reddi hakim' talebinde bulundu.

15 Temmuz Reza Zarrab'ı da harekete geçirdi

Kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları delme suçlamaları ile New York’ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, ‘reddi hakim’ talebinde bulundu.

Zarrab’ın avukatlarının mahkemeye sunduğu dilekçede, davaya bakan Hakim Richard Berman’ın 2014 yılında İstanbul’da katıldığı bir konferansta Türk yargısı hakkında olumsuz eleştiriler yaptığı ve Zarrab’ın Türkiye’de yargılandığı davanın düşmesini buna örnek gösterdiği belirtildi.

15 Temmuz’dan sonra…

“Yaptığımız araştırmalara göre, Türkiye’de son günlerde darbe girişimi ile ilgili yaşanan gelişmeler ışığında, ne yazık ki mahkemenin taraf tutmasının kaçınılmaz olduğu bir görünüm ortaya çıkacaktır. ” diyen avukatlar, söz konusu konferansın sponsoru olan hukuk firmasının birçok avukatının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandığı vurgulandığı öne sürerek, Hakim Berman’ın Zarrab hakkında daha dava görülmeden kanaat açıkladığının görüldüğünü kaydederek reddi hakim talebinde bulunuldu.

Zarrab’ın avukatları, Berman’ın sempozyum sonrası Türk basınına verdiği röportajlara ve Zarrab’ın yargılandığı 17 Aralık soruşturmasına atfen açıklamalarda bulunduğuna dikkat çekti.

6 Eylül’de tekrar hakim karşısında

Zarrab’ın New York’ta nisan ayında yapılan ilk duruşmasında Hakim Berman, konuşmasına İstanbul’da katıldığı sempozyumu detaylı bir şekilde anlatarak başlamıştı. Zarrab’ın avukatı Benjamin Brahman da Berman’ın sempozyuma katılmasını ‘tarafsız olmasını etkilemeyecek’ şeklinde değerlendirmişti. Zarrab, 6 Eylül’de yine yargıç karşısına çıkacak.