Türkiye, Rusya'ya misilleme yapacakmış

Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra Rusya'nın uygulamaya koyduğu çeşitli yaptırımların devam etmesi halinde Türkiye'nin de cevap vereceği açıklandı.

Türkiye, Rusya'ya misilleme yapacakmış

Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra Rusya’nın uygulamaya koyduğu çeşitli yaptırımların devam etmesi halinde Türkiye’nin de cevap vereceği açıklandı. Bu kapsamda, Rusya’dan gelen TIR’lar ve konteynerler, liman ve sınır kapılarındaki gümrüklerde bekletileceği ve sivil havacılık alanında tedbir alınacağı söyleniyor.

Türkiye, Rusya’nın, Türk mallarına ve TIR’larına yönelik engellemelerine karşı “misilleme” hazırlığı başlattı. İlgili bakanlıklar, Rusya’daki mevkidaşları ile irtibat kurarak Türkiye’ye yönelik uygulamanın nedenini sordu. Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre Rus yetkililer, Türkiye’ye yönelik bir yaptırımın söz konusu olmadığını ve işlemlerin usulüne göre yürüdüğünü savundu. Görüşmelerde diplomatik bir dil kullanan Rus tarafı, gümrüklerdeki yavaşlatma ve engellemeleri kabul etmedi. Rusya’nın tutumunun devam etmesi halinde, misilleme yapılacak.

Bu kapsamda yapılması planlanan uygulamalar şöyle sıralanıyor:

-Rusya’dan gelen TIR’lar ve konteynerler, liman ve sınır kapılarındaki gümrüklerde bekletilecek.

-Rus ürünleri, kırmızı hatta alınarak tam sayım yapılacak. Rusya’nın Türkiye üzerinden transit olarak kullandığı güzergâhlarda da yavaşlatmalara gidilecek.

-Türkiye’ye giriş yapan Rus işadamlarına dönüş bileti ile otel rezervasyonu sorulacak.

-Sivil havacılık alanında da tedbir alınacak. Mevcutların dışındaki uçuş talepleri bekletilecek.

Rusya, savaş uçağının düşürülmesinden sonra, diğer yaptırımların yanı sıra Türkiye yurttaşlarını sınırdan çevirmeye başlamış, bazı ürünlerin ithalatını durdurmuş, vize serbestliğini kaldırdıklarını açıklamıştı.