Türkiye Komünist Hareketi: SUÇLUSUNUZ!

Türkiye Komünist Hareketi, "Suçlusunuz" başlıklı bir açıklama yayınlayarak, AKP'nin Türkiye'de yarattığı karanlık tabloda payı yokmuşçasına konuşanlara, “kandırıldık” diyerek bu işten sıyrılmaya çalışanlara yanıt verdi.

Türkiye Komünist Hareketi: SUÇLUSUNUZ!

Türkiye Komünist Hareketi, “Suçlusunuz” başlıklı bir açıklama yayınlayarak,  AKP’nin Türkiye’de yarattığı karanlık tabloda payı yokmuşçasına konuşanlara, “kandırıldık” diyerek bu işten sıyrılmaya çalışanlara yanıt verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Suçlusunuz!
Çünkü ülkemizde katliamlar yaşanıyor. Uludere’de, Diyarbakır’da, Suruç’ta bombalarla insanlarımız öldürüldü. En son Ankara’da Türkiye tarihinin en büyük katliamı gerçekleşti. 106 yurttaşımız öldü, yüzlerce yurttaşımız yaralandı. Ülkemizin bu hale getirilmesinden dolayı suçlusunuz!

Suçlusunuz!
Bu katliamları “terör sorunu” olarak gösterip, her ülkenin başına gelebilir şeklinde sunulması büyük bir kandırmaca ve pişkinliktir. Çünkü terör uzaydan gelmiyor. Bugün terör saldırısı olarak sunulan bu katliamın arkasındaki “derin ve büyük güçleri” sakladığınız için suçlusunuz.

Suçlusunuz!
Uyguladığınız dış politika terörü desteklemek üzerine kurulmuş bir politikadır. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’da ABD’nin “Büyük Ortadoğu Projesi’nin” uygulanmasında görev ve sorumluluk alarak emperyalizm adına bir vekalet savaşının “yeni Osmanlıcılık” kılıfıyla parçası oldunuz. Suriye’de Esad rejimi yıkılsın diye dinci terör örgütleri kuruldu, silah verdiniz, para verdiniz, sınırları açtınız. Bu savaş bizim savaşımız değildi. ABD ve İsrail için Suriye’nin yıkıma sürüklenmesine ortak oldunuz. Bu terörün bumerang gibi ülkemize dönmesi uyguladığınız dış politikanın sonucu olduğu için suçlusunuz.

Suçlusunuz!
Bugün dünyanın en büyük sorunlarından birisi dinci terör örgütleridir. Afganistan’da, Pakistan’da, Irak’ta, Ortadoğu’da, Mısır’da, Arap ülkelerinde neredeyse Müslüman bütün ülkelerde büyük bir tehdit olarak gericilik iş başında. Gericiliğin bu ülkelerde büyümesi ve güçlenmesinin arkasında tarihsel bir gerçek bulunuyor. Sola ve sosyalist ülkelere karşı uygulanan yeşil kuşak projesi bir ABD projesiydi. Bugün Talebanlar, El-Kaideler, Nusralar, İŞİD’ler, Müslüman Kardeşler varsa tam da emperyalizm yüzündendir. NATO’suyla, İncirlik üssüyle, açık ve gizli anlaşmalarla ABD emperyalizmi ile ittifak kurduğunuz, ülkemizi ABD’ye ve AB’ye bağımlı kılarak bu politikanın ortağı olduğunuz için suçlusunuz!

Suçlusunuz!
Darbeler yaptınız, bu ülkenin ilerici yürüyüşünü kesmeye çalıştınız. 12 Eylül askeri darbesi ile birlikte Türk-İslam sentezi adıyla yapay ideolojiler yaratıp ülkemizde gericiliği örgütlediniz. Bu ülkenin toplumsal dokusunu gericileştirip, tarikatların, cemaatlerin, dinci örgütlerinin önünü açtınız. Ankara’da bombaları patlatan şahısların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasının, Suriye’ye gidip İŞİD’e katılmasının tam da ülkemizin toplumsal dokusunun gericileştirilmesiyle doğrudan bağı vardır.Ülkemizi gericileştirip, gericiliğin örgütlenmesini sağladığınız için suçlusunuz!

Suçlusunuz!
Ülkemizi emperyalizme bağımlı kıldınız. NATO’ya üye yaptınız, ülkemizin topraklarını ABD askerlerine açtınız, üsler verdiniz. Ülkemizi emperyalist istihbarat örgütlerinin cirit attığı bir ülke haline getirdiğiniz için suçlusunuz!

Suçlusunuz!
ABD’nin çıkarları için ılımlı İslam’ı adıyla gündeme getirilen, emperyalizme “uyumlu İslamcılığı” yetmez ama evet diyerek desteklediniz. Ilımlı İslam’dan radikal İslamcılar çıktı. AKP’ye verdiğiniz destek yüzünden suçlusunuz!

Suçlusunuz!
Hrant Dink’in katillerine ve yol verenlerine ulaşmadığınız için, Trabzon ve Malatya Katliamları’nı gerçekleştiren faşist çeteleri yasaklamadığınız için, HSBC, Sinagog ve İngiliz Konsolosluğuna bombalı saldırılarının arkasındaki güçlerin üzerini örttüğünüz için, Roboski katliamındaki sorumluları açığa çıkarmadığınız için, Suruç Katliamı’nı yapanları durdurmadığınız için, tarikat örgütlenmelerini yasal hale getirdiğiniz için, tırlarla gerici teröristlere silah taşımayı devlet politikası yaptığınız için, Sivas Katliamı suçlularını zaman aşımıyla akladığınız ve bunların avukatlığını yaptığınız için suçlusunuz!

Suçlusunuz!
Ülkemizin bu hale gelmesinde, ülkemizin bir katliamlar ülkesi haline getirilmesinde en büyük suç AKP’nindir. Çünkü AKP işbirlikçi ve gerici bir parti olarak ülkemizi yıkıma sürüklemiş, ülkemizin katliamlarla yüz yüze kalmasına neden olmuştur. Haksız, hukuksuz ve anti-demokratik tutuklamalarla, yolsuzluklarla, işçi cinayetleriyle, yaşam tarzına müdahalelerle, laikliği rafa kaldırarak ülkemizi bu hale getirdiğinizden dolayı suçlusunuz!

Yurttaşlar,

Ankara katliamı ülke tarihimizin en büyük katliamı. Bu katliamda pimi çeken intihar bombacılarının kim olduğunun bir önemi bulunmuyor. Önemli olan arkasındaki derin ve büyük güçler ile gericiliğin siyasal ve toplumsal zemini. Bu zeminin kimler tarafından yaratıldığını bilmez ve mücadele etmezsek ülkemizin kaderi değişmeyecek.

Biliyoruz ki, gericilik ve emperyalizm tarihsel ittifak içinde!

Suçlu yaşadığımız düzenin kendisidir. Emperyalizme bağımlılık, gericilik ve sömürü düzeni sürdükçe bu katliamlar bitmeyecek. Dün faşistler, bugün gericiler, yarın başka güçler katliamların tetikçileri ve suç ortaklarıdır.

Suçlu emperyalizmdir!
Suçlu gericiliktir!
Suçlu sermaye düzenidir!
Suçlu bu düzenin sahipleridir!