Saudi Arabistan, Katar ve Türkiye 'teröre karşı' koalisyon kurdu

Terörle ve silahlı terör örgütleriyle mücadele kapsamında 34 İslam ülkesinin koalisyon oluşturduğu açıklandı.

Saudi Arabistan, Katar ve Türkiye 'teröre karşı' koalisyon kurdu

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan ortak yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın terörle ve silahlı terör örgütleriyle mücadele ve hedefleri ile sebeplerini ortadan kaldırma konusundaki anlaşma maddelerinden hareketle 34 İslam ülkesinin koalisyon oluşturduğu kaydedildi.

Koalisyona katılan ülkelerin ortak açıklamasında, koalisyonun, şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu iddia edildi.

Açıklamada, terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılması konusu öne çıkartıldı.

Koalisyona katılan ülkeler

Ortak açıklamada, koalisyona katılacak ülkeler şöyle sıralandı: “Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen.”

Açıklamada ayrıca, Endonezya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı bildirildi.

Öte yandan, İran’ın ve terörden en fazla etkilenen Irak ile Suriye’nin bu koalisyon içerisinde yer almadığını da söylemek gerekiyor. Suudi Arabistan, koalisyonun İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde kurulduğunu ima etmeye çalışsa da İran, Irak ve Suriye’nin yanı sıra Azerbaycan gibi ülkelerin koalisyon içerisinde olmaması dikkat çekiyor.