Rutkay Aziz ve Taner Barlas Ali İsmail için oynuyor

Rutkay Aziz ve Taner Barlas; ilk oyunları olan “Adalet, Sizsiniz”i, Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) yararına oynayacaklar

Rutkay Aziz ve Taner Barlas Ali İsmail için oynuyor

Rutkay Aziz ve Taner Barlas; ilk oyunları olan “Adalet, Sizsiniz”i, Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) yararına oynayacaklar.

Hocaları Muhsin Ertuğrul’un, yazılarına “Perdeci” imzasını atmasından esinlenerek, kendilerine “Perdeci Oyuncular” adını yakıştıran Rutkay Aziz ve Taner Barlas; ilk oyunları olan “Adalet, Sizsiniz”i, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin kurduğu Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) yararına oynayacaklar. Oyun 5 Aralık 2015 saat 20.00’de Antakya Meclis Kültür Sanat Merkezinde sahneye konulacak.

Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan oyun; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyor.

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun tek perdelik yeni oyunu “Adalet, Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla tiyatroya aktarıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, “Adalet, Sizsiniz” ile tiyatro severlere ulaşıyor.

Yıllar sonra, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının iade edildiğini vurgulayan oyun; “Perdeci Oyuncular” tarafından hazırlandı. Oyunun yönetmenliğini de üstlenen “Perdeci Oyuncular”, ismini yazılarına “Perdeci” imzasını atan Muhsin Ertuğrul’dan alıyor.

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldığı ve tam adı “Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)” olan oyun, 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Ümit Denizer’in kaleme aldığı “Adalet, Sizsiniz”in sahne tasarımı ve giysileri ise Metin Deniz imzası taşıyor.