Rusya'dan yeni IŞİD petrol tankerleri iddiası

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Sergey Rusdskoy'un verdiği bilgiye göre, IŞİD petrolünün vardığı ana noktanın hâlâ Türkiye.

Rusya'dan yeni IŞİD petrol tankerleri iddiası

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Sergey Rusdskoy’un verdiği bilgiye göre, IŞİD petrolünün vardığı ana noktanın hâlâ Türkiye.

Rus hava güçlerinin Suriye’deki terörle mücadele operasyonlarına dair bir basın toplantısı düzenleyen Rudskoy, Rus hava saldırıları nedeniyle militanların petrol kaçırdıkları yolları değiştirdiğini ancak petrolün vardığı ana noktanın hâlâ Türkiye olduğunu söyledi. Nitekim Rudskoy’un verdiği bilgiye göre petrol tankerleri önce Deyr ez Zor’dan ‘kısa yoldan’ Irak’ın Musul ve Zaho kentlerine götürülüyor. Petrol, buradan da Türkiye’ye sokuluyor.

“Petrol, Türkiye’ye gece saatlerinde ve gizlenerek götürülüyor”

Rudkoy’un basın toplantısında yaptığı diğer açıklamalar da şöyle:

 

-Rus istihbaratı Türkiye-Irak sınırında, Zaho yakınlarında yaklaşık 12 bin petrol tankeri tespit etti. Petrol taşıyan tırların da hâlâ Suriye-Türkiye sınırından geçiş yaptığını gözlemliyoruz. Rusya’nın hava operasyonları nedeniyle militanlar, petrolü Türkiye’ye, kuzey ve batı yönlerinden gece saatlerinde götürmeye başladı. Bunu yaparken de kendilerini gizlemek için sıradan kamyonları kullanıyorlar.

-Zaho’da çekilen görüntülerde Türkiye-Irak sınırının her iki yanında 11 bin 775 petrol tankerlerinin bulunduğunu gördük. Bunlardan 4 bin 530’u Türkiye tarafında, 7 bin 245’i Irak tarafındaydı.

“Batman’a giden petrol tankerleri azaldı”

-Rus hava güçleri operasyonların başladığı 30 Eylül’den bu yana Suriye’de militanların elindeki 2 bin petrol tankerini imha etti. Operasyonların son haftasında ise 17 petrol tanker konvoyu ile 37 petrol çıkarma ve işleme tesisini imha ettik.

-Uydu verilerine göre ‘kuzey rotasını’ izleyerek Türkiye’nin Batman kentindeki rafineriye giren petrol tankerinin sayısı önemli ölçüde azaldı. ‘Batı rotasını’ izleyerek Reyhanlı’dan İskenderun’a giden petrol tankerlerinin sayısı ise 265’e kadar düştü.

-IŞİD petrolünün gittiği Hatay’ın Dörtyol ilçesindeki petrol tankerlerinin sayısı son zamanlarda 920’ye yükseldi.