Rusya'dan 'Türk akımı'nda yeni adım

Rusya’dan rafa kaldırıldığı konuşulan Türk Akımı hattı ve doğalgazla ilgili açıklama geldi.

Rusya'dan 'Türk akımı'nda yeni adım

Rusya’dan rafa kaldırıldığı konuşulan Türk Akımı hattı ve doğalgazla ilgili açıklama geldi.

Lifenews televizyonuna konuşan Novak, Türk Akımı projesinin gerçekleşmesinin Avrupa Komisyonu’na bağlı olduğunu söyledi: “Projenin gerçekleşebilmesi için Orta ve Doğu Avrupa’da doğalgaz altyapının geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuyla da Avrupa Komisyonu ilgileniyor.”

Diğer taraftan Türk Akımı müzakerelerinin henüz yeniden başlatılmadığını da belirten Novak, “Partnerlerimiz projenin gerçekleşmesini istiyorsa o zaman görüşmeler de yeniden başlatılabilir” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Novak Rossiya 24 televizyonuna verdiği mülakatta da, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatına ileride de kesintisiz bir biçimde devam edeceklerini ve gerekirse bu ülkeye doğalgaz sevkiyatını artırmaya hazır olduklarını söyledi: “Rusya’nın doğalgazı var. Ayrıca bu gaz gayet ucuz. Türkiye’ye garantili bir şekilde doğalgaz sevk etmeye ve gaz sevkiyatının miktarını artırmaya hazırız. Nitekim altyapımız da buna uygun.”

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşıması tasarlanan Türk Akımı boru hattı projesiyle ilgili çalışmalar Rusya tarafından 3 Aralık’ta durdurulmuştu. Bu kararın Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi ardından alınması dikkat çekmişti.