Rusya Hava Kuvvetleri'nden 'planlı pusu' iddiası

Rusya Hava Kuvvetleri, saldırının önceden planladığını ve cihatçı çetelere de haber verildiğini söyleyerek Türkiye'ye ait jetlerinin Rus Su-24 uçağına havada pusu kurduğunu açıkladı.

Rusya Hava Kuvvetleri'nden 'planlı pusu' iddiası

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev, saldırının önceden planladığını ve cihatçı çetelere de haber verildiğini söyleyerek Türkiye’ye ait jetlerinin Rus Su-24 uçağına havada pusu kurduğunu açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, Bondarev, şu ifadeleri kullandı:

-Suriye radar sistemlerinin objektif verileri, 2 Türk F-16 jetinin saat 09.11’den 10.26’ya kadar olmak üzere 1 saat 15 dakika boyunca 2 bin 400 yükseklikte devriye uçuşu yaptığını onaylıyor. Bu da saldırının kasti bir eylem olduğunu ve jetlerin Türk hava sahasında kurulan pusudan saldırıya hazır halde olduğunu gösteriyor.

“F-16’lar Suriye hava sahasını ihlal etti”

-Türk savaş uçağı, 40 saniye süreyle Suriye hava sahasında kaldı ve sınırın 2 kilometre içine kadar girdi. Rus savaş uçağı ise Türk hava sahasını ihlal etmedi.

-Düşürülen Rus uçağının mürettebatı Türkiye sınırından güney doğrultuda en az 5,5 kilometre uzaklıktaydı. Rus uçağının mürettebatı TSİ 09.24’te bombardımanı gerçekleştirdikten sonra, Diyarbakır’daki 8. hava üssünden havalanan Türk F-16 uçağının gönderdiği havadan havaya füzeyle tarafından vuruldu.

-Rus Su-24M mürettebatına bölgedeki teröristleri imha etme emri, mürettebat havadaki devriye bölgesine girdikten 20 dakika sonra Hmeymim hava üssündeki komuta merkezinden verildi. Mürettebatlar, belirlenen 2 hedefi bombaladı ve daha sonra diğer 2 hedefi vurmak için devriye bölgesine sol manevra ile yeniden giriş yaptı.

“Uçak, ikinci saldırı yapılacağı sırada vuruldu”

-Rus savaş uçakları sınıra maksimum seviyede yaklaşıncaya kadar, Türk jetleri o bölgeye doğru hareket etmeye başlamıştı. Rus uçakları Türkiye-Rusya sınırına maksimum seviyede yaklaşmadan 2 dakika önce F-16’lar füzeyi fırlatacakları noktaya ulaşmıştı.

-Türk jetleri, Rus savaş uçağını terör hedeflerine ikinci bir saldırı düzenlemek üzereyken vurdu.

“Teröristler Türkiye’nin uçağımızı vuracağından haberdardı”

-Teröristlere ‘hazırlanan provokasyon’ hakkında önceden bilgi verilmiş. Uçak TSİ 09.24’te vuruldu, hemen yarım saat sonra ise uçağın düştüğünü gösteren video, özel bir Türk televizyonu tarafından yayınlandı. Bir grup militanın pilotun düştüğü yere hemen gitmesi ve olaydan yarım saat sonra internette videonun yer alması, olayın görüntülenmesi ve sosyal medyada yayılması amacıyla teröristlere önceden bilgi verildiğini kanıtlıyor.

-Videoyu çeken kişi, uçağa yapılan saldırının zamanını ve yerini önceden biliyordu. Çekim açısı, videonun nerede çekildiğini belirlemeye imkan veriyor. Video, Kuzey Kafkasyalı ve eski Sovyet ülkelerinden teröristlerin kontrolünde bulunan bir bölgeden çekildi. Videoyu çeken kişi, saldırının zamanını ve yerini bildiği için özel kadrajlar yapma imkanına sahipti.

“ABD’ye Memorandum çerçevesinde bilgi verilmişti”

-Türk Silahlı Kuvvetleri yönetimi, hava sahasında sınır güvenliğiyle ilgili tüm uluslararası yasaları ciddi şekilde ihlal etti.

-Olayın ardından Türk tarafından ne özür geldi ne de mürettebatın aranması ve kurtarılması için yardım önerisi geldi.

-23 Ekim’de Rusya ve uluslararası koalisyona öncülük eden ABD arasında hava kazalarının önlenmesini öngören anlaşma imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde Hmeymim hava üssündeki Rus yetkililer, Su-24 uçaklarının operasyon düzenleyeceği bölgeler hakkında ABD’li yetkililere önceden bilgi verdi. Bu nedenle, Türk yetkililerin uçağın aidiyetini bilmediklerini söylemesi, anlamsız geliyor.