Genelkurmay'dan Kubilay anmasına yasak

AKP'ye özenen Genelkurmay Başkanlığı Kubilay anmasına basın yasağı getirdi.Alınan karara göre anmayı yalnızca TRT ve AA takip edebilecek.

Genelkurmay'dan Kubilay anmasına yasak

23 Aralık 1939’da, Menemen’de gericiler tarafından öldürülen Asteğmen Kubilay anmasına Genelkurmay Başkanlığı’nın koyduğu basın yasağı damgasını vurdu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, törenin yapıldığı Yıldıztepe Kubilay Anıtı’nın askeri bölge içinde olması nedeniyle törenleri organize eden Genelkurmay Başkanlığı bu yıl sadece TRT ve Anadolu Ajansı’nın tören alanına alınacağını duyurdu. Diğer basın kuruluşlarının tören alanına alınmayacağı, seyircilerin arasından töreni takip edebileceği öğrenildi. Ayrıca, ilçe belediye başkanının yapacağı konuşma da programdan çıkartıldı.

CHP’li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, kendisinden sonra basına yönelik akreditasyon uygulanmasına tepki göstererek, şunları söyledi:

“Daha neler göreceğiz? Üç yıl önce törenlerde kaymakamlık makamı konuşmamaya başladı. Bu yıl belediye başkanına konuşma yasağı getirdiler. Şimdi de basının alınmayacağı ortaya çıktı. Olayların nereye götürülmek istendiğini anlamış değilim. Aslında amaç belli, Kubilay anmaları gündemden düşürülmeye çalışıldığını açık bir şekilde görmekteyiz. Özellikle Kubilay olayı Türkiye’de Laiklik adına yapılan en anlamlı anma törenlerinden birisidir. Başkanı konuşturmuyorsun, halkı temsilcisi. Basını içeriye almıyorlar, Türkiye’nin nereye götürmek istendiğini izliyoruz. Böyle bir karar var ise karar yanlış.”