Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeline iade kararı

Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, İzmir 1'inci Tüketici Mahkemesi'nin verdiği 'Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi' yönündeki kararı onadı.

Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeline iade kararı

İzmir’in Urla İlçesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Nail Güçlü, 4 yıl önce elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelini geri almak için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, İzmir 1’inci Tüketici Mahkemesi’nin verdiği ‘Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönündeki kararı onadı.

Yargıtay içtihat değiştirmeden başvurulmalı

AKP’nin yasal düzenleme yaparak zorunlu hale getirmek istediği kayıp kaçak bedelleri, sistemde yaşanan her türlü kaçak kullanım ve kaybın tüketiciye yansıtılması anlamına geliyor. AKP, elektrik dağıtım şirketlerini özelleştirirken patronlara bu bedellere ilişkin taahhütte bulunmuştu.

Yargıtay’ın verdiği karar sadece davayı açan Nail Güçlü yönünden bağlayıcı olmakla birlikte diğer tüketicilerin de bu kararı emsal göstererek telepte bulunması mümkün. Ancak, Yargıtay geçmişte bu tür kararlar verdikten sonra artan talepler karşısında bankalar, enerji dağıtım şirketleri gibi büyük şirketler üzerinde artan geri ödeme bedelleri nedeniyle içtihatlarını değiştirmesiyle tanınıyor.

Hukuk mücadelesi 4 yıl sürdü

Urla İlçesi’nde yaşayan emekli Nail Güçlü, elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli alındığını fark edince yaklaşık 4 yıl önce hukuk mücadelesi başlattı. İlk etapta Urla Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuran Güçlü, bedelin iadesi talebiyle dilekçe verdi. Dilekçeyi değerlendiren hakem heyeti ‘Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönünde karar verdi. Bunun üzerine Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye başvuran Nail Güçlü süreci şöyle anlattı:

“Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin avukatları hakem heyetinin verdiği kararı İzmir 1’inci Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Dava 3 yıl sürdü ve bizim haklı olduğumuz orada da kabul gördü. Ancak bunu da kabul etmeyip davayı Yargıtay’a taşıdılar. Yaklaşık 1 yıllık sürecin ardından da Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, 1’inci Tüketici Mahkemesi’nin verdiği kararı onadı. Bundan sonra Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’deki 10 yıllık kayıp kaçak bedelinin geri alınmasıyla ilgili süreç başlayacak. Vatandaşlarımızdan bu işin peşine düşmesini ve hiç kimseye hak etmediği parayı ödememesini öneriyorum.”

Kayıp kaçak bedelinin hesaplanması için daha önce başvuruda bulunduğunu belirten Nail Güçlü, bundan sonraki süreçte kayıp kaçak bedeli altında elektrik faturasına para yansıtılması durumunda tekrar hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi.