Ekonomi Bakanı'ndan patronlara müjde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücret zammı nedeniyle patronlara kamu kaynaklarından teşvikler verileceğini duyurdu.

Ekonomi Bakanı'ndan patronlara müjde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Asgari ücretin artırımı ile ilgili şirketlerimizin, üretimimizin, KOBİ’lerimizin ve ihracatçılarımızın uluslararası rekabet güçlerine zarar verebilecek ve maliyetleri artıran bir durum varsa eğer, ki var, bunun bir kısmını Hazine olarak karşılama, hafifletme olarak bir yaklaşımımız var. Böyle bir çalışma yapılıyor, yakın bir zamanda rakam da netleşecektir” dedi.

Zeybekci, seçim öncesinde asgari ücretle ilgili sesi çıkmadığını iddia edilen patronların bin 300 liralık rakamı neden yüksek bulduğu ile ilgili bir soru üzerine, konuya iki açıdan yaklaşılması gerektiğini, o dönemde iş dünyasının da, toplumun da uçuk rakamları dikkate almadığını söyledi.

Kamuoyunun iktidara gelme ihtimali olmayan birinin söylediği sözleri ciddiyetten uzak olarak algıladığını aktaran Zeybekci, “Ama biz ne zamanki bu konu ile ilgili çalışmalarımızı detaylı hale getirdik, bin 300 lira rakamını Başbakanımız telaffuz etti, bu anında karşılık buldu. Çünkü kamuoyuna ‘tek başına iktidara yakın olan parti hangisi?’ diye denildiğinde yüzde 75 oranında AKP diye cevap veren bir sonuç vardı ortada. Hatta seçime son 2-3 hafta kala yüzde 80-84 olarak telaffuz edilen bir rakam vardı” ifadelerini kullandı. 1.300 lira ile 1.500 lira arasında nasıl bir farklılık olduğunu açıklamayan Zeybekci “İş dünyasına o gün neden itiraz etmediniz diyemeyiz” dedi.

“Özellikle ekonomi ile ilgili sivil toplum kuruluşları, bu konuyla ilgili açıklama yapan siyasileri ciddiyete davet eden ve ekonominin dengelerini rahatsız eden açıklamalardan uzak durmalarıyla ilgili bir çağrıda bulunabilirlerdi” diyen Zeybekci, sözlerinin devamında patronlara müjdeyi vererek “Özel sektörümüzün endişe ettiği gibi bir rahatsızlığı olabilir. Şu anda Başbakanımızın talimatı ile hükümetimiz, asgari ücretin artırımı ile ilgili şirketlerimizin, üretimimizin, KOBİ’lerimizin ve ihracatçılarımızın uluslararası rekabet güçlerine zarar verebilecek ve maliyetleri artıran bir durum varsa eğer, ki var, bunun bir kısmını Hazine olarak karşılama, hafifletme olarak bir yaklaşımımız var. Böyle bir çalışma yapılıyor, yakın bir zamanda rakam da netleşecektir. Nerelerden bazı yüklere katlanabiliriz, ne şekilde biz de katkıda bulunabilirizle ilgili hükümet olarak net rakamlarımızı teknik çalışmalar bitince çok kısa bir sürede duyuracağız.” diye konuştu.

Böylece AKP, uzun yıllardır baskı altında tuttuğu asgari ücrete muhalefetin seçimler döneminde etkili olan vaatleri karşısında yapmak zorunda kaldığı zam vaadini de yine ücretlilerin vergilerinden ve kamu kaynaklarından karşılayarak patronlara bir kıyak daha yapmış olacak.