Çek Cumhurbaşkanı Zeman'dan bir Türkiye yorumu daha

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman'dan Türkiye'ye karşı bir sert açıklama daha geldi.

Çek Cumhurbaşkanı Zeman'dan bir Türkiye yorumu daha

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milos Zeman, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üye yapılmasına karşı çıktı. Çek lider, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen IŞİD müttefiki gibi hareket ettiğini söyledi.

Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde seçmenlerle görüşen Milos Zeman, “Türkiye, AB’ye üye yapılmamalı” dedi. AB’nin Türkiye’ye 3 milyar avro yardım yapmasını eleştiren Zeman, “Türkiye, bu sığınmacılara bakacak güçte, çünkü bu insanlar onlarla aynı dinden” dedi.

Türkiye’yle ilişkilerin dikkatli bir şekilde inşa edilmesi gerektiğini savunan Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı, “Bu ifadelerimden dolayı Türk Büyükelçisi’nin Prag Kalesi’ne protesto notu göndermesini bekliyorum” dedi.

Zeman, daha önce Türkiye’nin Rusya’nın savaş uçağını düşürmesi üzerine de “Kimi zaman, Türkiye’nin IŞİD’le gayrı resmi olarak işbirliği yaptığı yönünde şüpheler dile getiriliyor. Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’de IŞİD’le savaştığı dikkate alınınca (Rus uçağının düşmesine neden olan) bu eylem, son derece radikal bir önlemdir. Türkler ortamı hararetlendiriyor” demişti.