Bilal Erdoğan'ın IŞİD'le iş yaptığının belgeleri var iddiası

Irak'taki Şii Bedir Tugayı sözcüsü Kerim El Nuri, Bilal Erdoğan'ın IŞİD'le 'iş yaptığını' gösteren belgeler ele geçirdiklerini söyledi.

Bilal Erdoğan'ın IŞİD'le iş yaptığının belgeleri var iddiası

Irak’taki Şii Bedir Tugayı sözcüsü Kerim El Nuri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın IŞİD’le ‘iş yaptığını’ gösteren belgeler ele geçirdiklerini söyledi.

Russia Today’e (RT) konuşan El Nuri, öldürülen IŞİD militanlarının üzerlerinden Türkiye’nin örgütle olan bağına işaret eden bir dizi veri toplayabildiklerini anlattı.

“Bilal Erdoğan’ın IŞİD yetkilileriyle ‘iş yaptığını’ gösteren fotoğraflar var”

“Bir süre önce ele geçirdiğimiz telefonların içinde emirler, koordinatlar ve militanların hareketlerine dair bilgilerin yer aldığı mesajlar vardı. Problem şu ki IŞİD kendi kendine, hiçbir sebep yokken var olmadı” diyen El Nuri, “Birileri onların sınırları serbestçe geçmesine izin veriyor. Ben de Türkiye’nin IŞİD’i ne derece desteklediğini herkesin bilmesini isterim” dedi.

El Nuri’ye göre Irak istihbaratının ele geçirdiği kanıtlar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın IŞİD yetkilileriyle ‘iş yaptığını’ gösteren fotoğraflar da var:

“Elimizde fotoğraflar, Bilal Erdoğan’ın yorumları ve onun IŞİD yetkileriyle nerede buluştuğunu gösteren belgeler var. Bunlar üzerlerinde oynanmamış belgeler. Photoshop yok. Bu çekimlerin hepsi gerçek. Bunlar, IŞİD komutanlarının kendileri tarafından ortaya döküldü.”

“Işid militanları Türkiye’de tedavi görüp eğitiliyorlar”

Öte yandan El Nuri, Türkiye’nin IŞİD militanları için tedavi olabilecekleri ve evlerine gidip yeniden cepheye geri dönebilecekleri bir ‘sığınak’ olduğu görüşünde. IŞİD militanı bir kişinin düzenli olarak Türkiye’ye gidip geldiğini söylemesine bizzat tanık olduğunu da aktaran El Nuri, “Türkiye onlar için bir sığınak hâline geldi. Orada tedavi görüp eğitiliyorlar” dedi.

El Nuri, “Elimize geçen ses kayıtlarından birinde bir IŞİD komutanı, bir militanın tedavi için Türkiye’ye gönderilmesi gerektiğini söylüyor” ifadelerini kullanan El Nuri, IŞİD ve Türk tarafındakiler arasındaki görüşmelerin genelde Kürtçe, Türkmence ve İngilizce olarak yapıldığını söyledi ve “Arapça’yı nadir olarak kullanıyorlar” diye ekledi.

Bunların yanı sıra El Nuri, Türkiye’nin Irak’la ilgili ‘IŞİD planları’ da olduğunu savundu.

“Erdoğan, Irak’ta bir Sünni bölgesi yaratmak istiyor”

“Türkiye’nin IŞİD’le olan ilişkisinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek için başlamıştı” diyen El Nuri, Ankara’nın Irak’taki amacının ise IŞİD’i silahlandırıp besleyerek bu ülkeyi de mezhepçi ayrışmanın içine sürüklemek olduğunu savundu:

“Erdoğan, Irak’ta bir Sünni bölgesi yaratmak istiyor. Bu, çok tehlikeli. Erdoğan, Irak’ın parçalara ayrılmasına katkı sunmak istiyor. Türk askerlerinin bu zamana kadar hâlâ Irak’tan çıkmamış olmasının nedeni de bu.”