AKP’nin ‘ecdad sevgisi’ betona kadar

AKP, 'ecdad sevgisi' ile dünyanın işleyen en eski tersanesi Haliç Tersanesi'ni sermayeye peşkeş çekiyor.

AKP’nin ‘ecdad sevgisi’ betona kadar

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden 2 yıl sonra kurulan tarihi Haliç Tersanesi’nin Taşkızak Tersanesi kısmına, Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli’ne beton sağlamak için beton santrali kurulduğu ortaya çıktı. Durum, İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu raportörü tarafından ortaya çıkarıldı. Haliç Tersanesi’nde yapılacak her türlü işlem hakkında yetkili tek kurum olan Koruma Kurulu’nun, kendisinden izin alınmadan yapılan işlem için suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı ileri sürüldü.

Haliç Tersanesi’nin gemi üretim alanlarının taşınmasıyla atıl duruma düştüğünü ve kamu denetiminden uzaklaştığını belirten Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gül Köksal, Sembol Uluslararası Yatırım ile Ekopark Turizm-Fine Otel’den oluşan konsorsiyumun 2013 yılında Haliç Tersanesi’nin iki kolu olan Taşkızak ve Camialtı tersanelerini içeren Haliçport ihalesini kazanmasıyla bu sürecin hızlandığını belirtti.

Dünyanın işleyen en eski tersanesi sermayeye feda ediliyor

Dünyada hâlâ üretim işlevini sürdüren en eski tersane olarak kabul edilen Haliç Tersanesi, Haliç, Camialtı ve Taşkızak tersanelerinden oluşuyor. Kendi döneminde dünyanın en büyük tersanesi olma özelliğini taşıyan bu endüstriyel miras alanında ahşap, yelkenli gemiler, inşa havuzları, kışlaları, yelken dikim, kürek yapım atölyeleri, dökümhane, cami, mektep, hamam ve çeşmeler yer alıyor. Taşkızak Tersanesi’nde 1827’de ilk yüzer havuz, yine 1827’de ilk buharlı gemi, 1886 yılında Abdülhamid ve Abdülmecid adı verilen ilk denizaltı gemileri inşa edildi.

Ancak, AKP’nin proje merakı ve kenti ranttan ibaret gören şehircilik anlayışı İstanbul’un pek çok yerindeki tarihi yapılar gibi Haliç Tersanesi’ni de bir avuç zenginin yararlanacağı bir rant projesine feda ediyor.