AKP, Kıbrıs'ın suyunu kesti

AKP, KKTC'ye taşınan suyu ve ekonomik yardımları kesti. Gerekçe ise tam AKP'ye göre.

AKP, Kıbrıs'ın suyunu kesti

AKP, seçim öncesinde büyük bir törenle açtığı Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) su taşıyan boru sistemini kapattı. AKP’nin, Mersin’den gönderilen suyun yönetilmesi konusunda ‘özelleştirme’ için bastırdığı ancak KKTC’nin bunu kabul etmeyerek belediyelerin yetkilendirilmesi konusunda ısrar etmesi sonucunda bir yaptırım olarak bu yola gidildiği açıklandı.

Vatan gazetesinden Çağdaş Ulus’un haberine göre, Anamur’daki vanayı kapatan Türkiye, KKTC’deki Geçitköy barajına su akışının yanı sıra, yatırımlar için para akışını da durdurdu. Bu uygulama nedeniyle, bazı belediyelerin ve bakanlıkların yatırım projeleri askıya alındı. Geçitköy Muhtarı Bayram Avcı bir haftadır su akışının durduğunu doğrulayarak, “Siyasiler krize çözüm üretmeli” dedi.

Yatırım bütçesi de kesildi

Türkiye’nin KKTC’ye tepki olarak yatırım bütçeleri için öngörülen parayı göndermemesi de ciddi sıkıntılara yol açtı. Bakanlıkların yanı sıra belediyelerin birçok projesi parasızlık yüzünden askıya alındı. Türkiye’nin bu hamlesiyle “Madem ki herşeyi yönetebiliyorsunuz, o zaman yol, kaldırım, yağmur direnaj gibi sorunlarınızı da kendi olanaklarınla çözünüz” mesajı verdiğini belirten yetkililer beklenen yağışların görülmemesi nedeniyle ciddi bir kuraklık tehlikesinin yaşandığı KKTC’de Anamur suyunun tek umut olduğuna dikkat çekti.

Yönetim sorunu

Türkiye, projenin idame ettirilebilmesi için bu konuda uzman mühendisler yetiştirdiğini ileri sürerek suyun bu kişiler tarafından yönetilmesini istiyor. KKTC ise halkın özelleştirmeye sıcak bakmadığı gerekçesiyle, sorumluluğu belediyelerin üstlenmesinde ısrar ediyor.

2012 yılında Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Ekonomik Program’da suyun yönetimine ilişkin, yap-işlet-devret, yap-işlet ve kamu özel ortaklığı modelleri öngörülmüştü. Türkiye kanadı bu maddeyi göz önünde bulundurarak suyu özel bir şirketin yönetmesini talep ediyor.