ABD'den terörist Alluş için 'utangaç yas'

ABD, Suriye'deki cihatçı çetelerden İslam Ordusu'nun lideri Zahran Alluş'un öldürülmesinin Suriye'de çözüm arayışlarını karıştırdığını açıkladı.

ABD'den terörist Alluş için 'utangaç yas'

ABD Dışişleri Bakanlığı, İslam Ordusu’nun IŞİD’e karşı savaşı desteklediğini iddia ederek, ordu lideri Zehran Alluş’un öldürülmesinin, Suriye’de oluşturulmaya çalışılan siyasal çözüm arayışlarını daha da karmaşık hale getirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Zehran Alluş’un öldürülmesi hakkındaki soruyu cevapladı.

İslam Ordusu lideri, Şam’da öldürüldü

Toner, İslam Ordusu örgütüne herhangi bir destek vermediklerini ve grubun savaş alanında gösterdiği davranışlardan dolayı ciddi şüpheleri bulunduğunu belirterek, “Bunların yanında İslam Ordusu örgütü, siyasal çözüm arayışlarını, sorunun bitmesini ve IŞİD’e karşı savaşı destekledi” dedi.

Alluş liderliğinde örgütün Riyad’da geçen haftalarda düzenlenen toplantıya katıldığını hatırlatan Toner, “Alluş’a ve örgütün diğer liderlerine yapılan saldırı, bunun yanında diğer muhalif gruplara yapılan saldırılar, ülke genelinde oluşturulmaya çalışılan ateşkes ve siyasal çözüm çabalarını daha karmaşık hale getiriyor” ifadesini kullandı.

Suriye’de hükümete karşı savaşan en büyük silahlı örgütlerden İslam Ordusu’nun lideri Zehran Alluş, Şam’da düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürülmüştü.

Rusya ve ABD, kim terörist kim değil anlaştı

Toner, ayrıca, Rusya ve ABD’nin Ortadoğu’da hangi grupların terör örgütü olarak kabul edilip, hangilerinin edilmediği tartışmasında, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov’un “ABD ve Rusya’nın terör grupları hakkında ortak bir anlayış içinde olduğu” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Gatilov’un kastettiği şeyin El Nusra ve IŞİD gibi gruplar olabileceğini tahmin ettiğini belirten Toner, Suriye’de birçok grubun bulunduğunu hatırlattı ve Rusya ile belli başlı ana gruplar üzerinde fikir birliği içinde olduklarını belirtti.

“Bazı gruplar hakkında ortak bir anlayışımız var, bazı gruplar hakkında yok” ifadesini kullanan Toner, “Sadece Rusya’nın değil, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun da bu konuda ortak bir görüşü yok” diye konuştu.