Günün önemli haber başlıkları

Manifesto Haber Merkezi tarafından hazırlanan, günün ilgi çekici haberlerinin ve gündemde kalan başlıklarının derlendiği özet haber bülteni

Günün önemli haber başlıkları

Paris:

Manifesto_Paris_çatışma_Saint Denis_operasyonCuma gecesi gerçekleşen katliamdan sonra saldırının firarilerine dönük operasyonlar sürerken, Paris’in kuzeyinde yer alan Saint-Denis banliyösünde sabah 04.30 civarında düzenlenen operasyonda çatışma çıktı.

Manifesto 

Selamet Yeşilmen:

selamet yeşilmenMardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 3. gününde evinin önünde Selamet Yeşilmen’in ölümü sonrasında yapılan açıklamalarla çelişen otopsi raporunun basına yansımasından sonra Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin Yeşilmen’in keskin nişancıların kullandığı özel kurşunlarla vurulduğu iddiası kafaları karıştırdı.

Manifesto

Rusya&Fransa:

putin hollandeFransa Devlet Başkanı François Hollande’ın, Fransız Parlamentosu’nun olağanüstü oturumunda söylediği “Dünyayı tehdit eden terörist hareket ile savaş halindeyiz” sözlerinin ve Avrupa Birliği’nden askeri yardım talebinde bulunması üzerine ilk desteğin Rusya’dan gelmesi dikkat çekti.

Manifesto

Obama:

Manifesto_APEC_Zirve_Obama_ÇinAsya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılmak üzere Manila’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama’nın gündeminde, Zirve’nin ekonomi ve ticaret başlıklarına ek olarak, Güney Çin Denizi bulunuyor.

Manifesto

Erdoğan:

obama erdogan makasAntalya’da düzenlenen G20 toplantısı sona ererken, toplantının Türkiye siyasetine yönelik fotoğrafı dikkat çekiyor. Yandaş medya eliyle daha da parlatılarak pazarlanan G20 zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye dönük bir şovu olarak da geçmiş oldu.

Manifesto

Doğan Görsev:

img0560Türkiye Barış Derneği ve Türkiye Komünist Partisi üyesi Doğan Görsev aramızdan ayrıldı. Ülkemizde Behice Boran ve Nâzım Hikmet’lerin başlattığı Türkiye Barışseverler Cemiyeti’nin örgütlü barış mücadelesini 1970’li yıllarda Mahmut Dikerdem ile birlikte diriltilmesinde payı olan Görsev, 1983 yılında “Türkiye Barış Derneği Davası”nda yargılanan kişilerden birisi idi.

Silah üreticileri:

uluslarası silah üreticileri_gazete manifestoParis saldırılarının hemen ardından uluslararası silah üreticilerinin hisseleri hızla yükselmiş. CNN Türk’ün Londra muhabiri Metin Güneş’in bildirdiğine göre dünyanın önde gelen ve genelde “savunma sanayi” diye tabir edilen silah üreticilerinin hisse senetlerinde büyük artışlar meydana geldiği gözlendi.

Manifesto