ABD Kovulmalı, Bu Düzen Değişmeli
Manşet

Yıldırım: NATO’nun güney sınırlarını koruyoruz

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Suriye topraklarında gerçekleştirilen Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Suriye topraklarında gerçekleştirilen Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

İç siyasette savaş için gerekli meşruiyeti sağlamak adına, ÖSO’nun da destek verdiği Afrin Operasyonu’nun her fırsatta “milli bir operasyon” olduğunu iddia eden AKP, yurtdışına çıktığı zaman sözkonusu operasyonun Avrupa ve NATO sınırlarının korunması için gerçekleştirildiğinin altını çiziyor.

Güvenlik Konferansı’nda konuşan Binali Yıldırım, bütün dünyanın IŞİD’le mücadeleye odaklandığını ileri sürerek, “Ama Suriye’deki mücadele sadece IŞİD’e karşı değil. 70’ten fazla ülkenin dahil olduğu IŞİD’le mücadele koalisyonunda Türkiye’de fiilen yer aldı. Türkiye Ffırat Kalkanı operasyonuyla beraber bölgede 3 bin 600 IŞİD örgüt elemanını yok etmiş, etkisiz hale getirmiştir. Bununla mı sınırlı? Bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Bölgemiz ve Avrupa için ne kadar tehlikeli olduğunu anlamamız için bu rakamlar önemli. 10 bin IŞİD üyesi tutuklu. 5 bin 800 yabancı savaşçıyı sınırdan sokmadık. Sizce bunlar nereden geliyor? Avrupa ülkelerinden geliyorlar. 4 bin şüphelinin girişini engelledik. 56 bin 300 potansiyel IŞİD’le ilişkili olabilecek kişiye sınırlarımızda giriş yasağı koyduk. Bu IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerini azaltmayı sağladı. Türkiye’deki canlı bomba katliam faaliyetlerini sınırladı. Avrupa’ya gitmelerini sınırladı. ABD YPG/PYD ile işbirliği yaparak IŞİD’i yok etmek için destek olduğunu söylüyor. Esasen salonda bilenler var bilmeyenler var. YPG/PYD Türkiye’nin 40 yıldır mücadele ettiği terör örgütü PKK’nın Suriye şubesidir. Kuzey Irak’ta Türkiye’nin etkin operasyonları sayesinde ilerleyemediler. Bunlar Kürt, Arap, Yezidi etnik kökenlerinden gelen masum insanlar bu teröristlerin egemenliği altında yaşamak zorunda kalıyor” diye konuştu.

NATO’nun güney sınırlarını koruyoruz

Yıldırım, “Biz NATO’nun güney sınırlarını koruyoruz” diye konuşurken, Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa’nın da güvenliğini sağladığını iddia etti. “Nasıl sağlıyor? Bundan iki yıl önce bölgeden Avrupa’ya günlük 2 bin 500 sığınmacı giderken bugün bu rakam 70’in altına düştü. Çünkü sığınmacıları o bölgede tutuyoruz. Teröristler toplumsal barışa zarar vermek amacıyla Avrupa’ya gelmiyor. NATO ile birlikte çalışarak sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.

Biz NATO’nun bir parçasıyız

Konferans sırasında kendisine sorulan “Osmanlı tokadı” sorusu ve ABD ile olan ilişkiler sorulduğunda ise Yıldırım şu yanıtı verdi:

Ülkemize yönelik her türlü terör saldırısına karşı en kuvvetli tepkiyi veririz anlamında kullanılmıştır. Bu savaş sadece Türkiye’nin savaşı da değil. Biz NATO’nun bir parçasıyız. Hava desteği sağlıyoruz. NATO üslerimizle operasyonlara destek veriyoruz. Hiçbir ülke ile savaş içinde değiliz. Eğer bir ülke bizimle savaşa girmek isterse, biz de yanıtını veririz. Şimdi yeni bir isim altında terör devam ediyor. Bugün biliyor musunuz Suriye’de birçok ülkenin silahları internet üzerinden terör örgütlerine satılıyor. Söyler misiniz bu nasıl bir terörle mücadele?

 

Yukarı