emperyalizme karşı mücadele konferansı
Sol Şerit

Üniversite öğrencilerinden Erdoğan’ın ‘Boğaziçi Üniversitesi’ açıklamalarına cevap: Ortaçağ karanlığına teslim olmayacağız!

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesini ve akademiyi hedef alan bilim dışı söylemlerine üniversite öğrencilerinden yanıt gecikmedi.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesini ve akademiyi hedef alan bilim dışı söylemlerine üniversite öğrencilerinden yanıt gecikmedi.

Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi için, “Milletin değerlerine yaslanmadığı için uluslararası alanda beklediği başarıya ulaşamadı. Belli bir fikrin savunucusu olanlara kapıyı aç, bu fikrin savunucusu değilse kapat.” ifadelerini kullanmıştı.

Üniversitelerde eşitliğin, özgürlüğün, aydınlanmanın ve ilericiliğin değerlerini yaşatmak için mücadele eden TKH Gençliği, Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi nezdinde bütün üniversiteleri ve akademiyi hedef alan gerici söylemlerine yanıt verdi.

Erdoğan’ın “milli değerler” vurgusunun esasında üniversitelerde yeşeren ilerici değerlerle kavga etmek olduğunun altının çizildiği bildiride, gençliğin Ortaçağ karanlığına, hilafet sevici zihniyete teslim olmayacağı bir kez daha ifade edildi.

TKH Gençliği’nin açıklaması şöyle:

Geçtiğimiz gün ülkemizi felakete sürüklemekte ustalık dönemini geçiren Tayyip Erdoğan konuşmasında ‘Boğaziçi Üniversitesi’nin milli değerlere yaslanmadığı için yeterince başarı göstermediğini’ iddia etti. Bu iddia gerici AKP iktidarının aydınlanma,bilim karşısında açtığı bayrağın resmidir. Şeriat özlemiyle akıldışılığın yanyana gelişinin göstergesidir.

Milli değer vurgusu gerici iktidarın mayasındaki ilerici değerlerle kavganın yansımasıdır.

Geçtiğimiz haftalarda Deniz Gezmiş‘e terörist diye ayağa kalkanlar emperyalizme bağlılıklarını beyan etmişlerdi. Çünkü milli değer diye hep bir ağızdan çığırtkanlık yapmaları 6. Filo‘yu kıble yapıp namaz kılarken kılıftı, memleketin bütün kurumlarını yabancı sermayeye peşkeş çekerken kılıftı, ülkenin bütün kurumlarını FETÖ’ye teslim ederken kılıftı, şimdi de bilime, akademiye, aydınlanma değerlerine saldırırken kılıftır.

Boğaziçi Üniversitesi üzerinden yapılan açıklama bu manaya gelmektedir.

Gericiliğin toplumdaki direnci kırmasını, gençliğin Ortaçağ karanlığını savunanlara, hilafet için yanıp tutuşan zihniyete teslim olmasını bekleyenlere yanıtımız net, daha çok beklersiniz!

Üniversite gençliğinin değerleri bellidir. Bizler eşitlik, özgürlük, bağımsızlık ve sosyalizmi üniversitelerin ve memleketin değerleri olarak görmekteyiz. Üniversitelerimizde ilerici, aydınlanmacı, Anti-emperyalist mücadeleyi büyüteceğiz.

Söz veriyoruz: Korktukları başlarına gelecek.

Sosyalist Türkiye’yi Kuracağız!

TKH Gençliği

Yukarı