Dış Açı

Trump'tan "bok çukuru ülkeler" sözlerine açıklama

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği ve göçmenleri konu alan toplantıda, bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen mültecileri eleştirerek, ülkeleri için ‘bok çukuru’ benzetmesi yapmıştı.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği ve göçmenleri konu alan toplantıda, bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen mültecileri eleştirerek, ülkeleri için ‘bok çukuru’ benzetmesi yapmıştı. Trump, uluslararası basında geniş yankı bulan sözlerinin ardından açıklama yayınladı.

Trump tepki çeken sözleriyle ilgili Twitter hesabından açıklama yayınladı. Trump, tam olarak “Bok çukuru ülkeler” sözünü söylemediğini öne sürerken, argo bir tabir kullandığını ifade etti. 

“HAİTİLİLERLE İLİŞKİM HARİKA”

​”Toplantıda tarafımdan kullanılan dil, sert bir dildi, ama bu dil değildi” mesajını paylaşan Trump, “Neden daha fazla Haitili’ye ihtiyacımız olsun. Onları ülkeden atın… Norveç gibi ülkelerden gelen göçmenlere kollarımızı açacağız” gibi laflar da sarf ettiği iddialarına şu yanıtı verdi:

‘Asla Haitilerle ilgili aşağılayıcı bir şey söylemedim. Sadece elbette ki Haiti’nin çok yoksul ve çok sorunlu bir ülke olduğunu belirttim. Asla ‘onları ülkeden atın’ demedim. Bu, Demokrat Partililerin uydurması. Hatililerle harika bir ilişkim var. Muhtemelen bundan sonraki toplantıların kayıtlarını tutmak gerekecek — maalesef kimseye güven olmuyor!”

Yukarı