Kadın

Tecavüzcü polis serbest bırakıldı: "Rızası var", "Bekareti daha öncesi bozulmuş olabilir"

Özel Harekatçı Polis Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi ancak mağdurun bekaretinin daha önce bozulduğu ihtimali ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Mardin’de 21 yaşındaki M.B.’ye 2 kez cinsel istismarda bulunduğu belirlenen özel harekat polisi B.K. hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ancak mahkeme, “mağdurun bekaretinin daha önce bozulduğu ihtimali” ve “olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu” gerekçesiyle sanık polisi serbest bıraktı.

Mardin’de, sosyal medya üzerinden tanıştığı özel harekat polisi B.K.’nin (24) tecavüzüne uğradığını iddia eden ve korktuğu için şehri terk ettiğini söyleyen M.B. (21), yarın görülecek duruşma için geldiği kentte intihar girişiminde bulunmuştu.

Mardin’de görev yapan özel harekat polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı kasiyerlik yapan açıköğretim lisesi öğrencisi M.B. ile 9 Mayıs günü bir kafede buluştu. Buluşma sonrası, B.K., alkol almaya teşvik ettiği genç kadına iddiaya göre tecavüz etti. Olayın ardından koşarak evden çıkan M.B., B.K.’nin konuşma isteği üzerine, alkol ve yaşadığı olayın etkisi ile tekrar eve geldi. Ancak B.K., evde tekrar genç kıza saldırıp ikinci kez tecavüz etti.
B.K.’nin elinden kurtulan genç kadın polise haber verdi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler, mağduru şikayetçi olmama ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalıştı. Genç kızın teşhisi üzerine bu şüpheliler hakkında da soruşturma başlatıldı. Mağdur M.B., sanık polisin tutuklanmaması ve görevine devam etmesi nedeniyle şehri terk etti.

SAVCI: POLİSLER YANLIŞ İFADE VERMESİ İÇİN BASKI YAPTI

Dava ile ilgili hazırlanan iddianamede, olay günü 2 kez tecavüze uğrayan genç kadının ruhsal ve fiziksel direncinin tamamen kırıldığı ve saldırıya karşı koyamadığı ifade edildi. İfadelere göre, kendisini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polislerin mağduru şikayetçi olmama ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalıştığını belirten savcı, genç kadının teşhisi üzerine bu şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti. Olaydan bir gün sonra Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen mağdurun bulgularının da tecavüz ile uyumlu olduğu belirtildi. Soruşturma dosyasında mağdura, kaldırıldığı hastanede ’Darp izi yoktur’ raporu verildiği de ortaya çıkarken, hastaneye yazı yazan savcı raporun neye göre düzenlendiğini sordu.

SAVCI 3 KEZ TUTUKLANMASINI İSTEDİ, HAKİM SERBEST BIRAKTI

Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazan savcılık, genç kadının ifadesini değiştirmek için baskı yaptıkları iddia edilen polis V.Y. ve Komiser H.Y.’nin ’Suç delilini gizleme veya değiştirme’ suçlarından şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını istedi. Şüpheli polis B.K. ise savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Şüpheli B.K. adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. B.K.’nin serbest bırakılmasına itiraz eden savcı, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek yeniden şüphelinin tutuklanmasını istedi. Ancak sanık, mağdurun bekaretinin daha önce bozulduğu ihtimali ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı, savcılık bu karara itiraz etti.

FENALIK GEÇİRİNCE DURUŞMA ERTELENDİ

İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık B.K.’nin yargılanmasına Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk ifadesinde ilişkiye girmediklerini söyleyen sanık B.K., mahkemedeki ifadesinde ise mağdurun rızası ile cinsel ilişkiye girdiklerini söyledi. Mağdur M.B. ise ifade verdiği sırada duruşma salonunda fenalık geçirerek yere yığıldı. Mağdurun ağzını ve ellerini sıkarak kendinden geçmesi üzerine adliyeye ambulans çağrıldı. Sinir krizi geçiren mağdur ambulansla hastaneye kaldırılırken, mahkeme M.B.’nin geçirdiği rahatsızlık nedeniyle duruşmayı erteledi.

Davanın son celsesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, bilimsel kanıtlar ve mağdurun psikolojik durumu dikkate alındığında M.B.’nin tecavüze uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söyledi. Ancak sanık polisin tutuklanması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

“ARKASINDA BÜYÜK İNSANLAR VAR”

M.B, DHA’ya verdiği röportajda sesini kimselere duyuramadığını anlatırken, sanık polisin “arkasında büyük insanlar olduğunu” söylediğini ve çok korktuğunu belirtti.

M.B şu ifadeleri kullandı: “Sanık dışarıda geziyor. Attığım her adımı takip ediyorlar. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum. Ailem bunları kaldıramaz, ben kaldıramam. Sesimi duysunlar istiyorum. Çok utanıyorum. Bana yardım etsinler. Sadece cezasını alsın ve yanına kar kalmasın. Sanığın 3-4 arkadaşı beni arayıp yüksek miktarda para teklif etti. Kabul etmeyip, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık, arkasında büyük insanlar olduğunu söylüyor. Çok korkuyorum. Bütün hayallerimi yıktılar. Okulumu, işimi bıraktım. Sürekli aklıma geliyor, dengem bozuluyor. İlaçla ayakta duruyorum. Ailem duyarsa kötü şeyler olur.”

Genç kadının, olaydan sonra yaşadığı travmadan dolayı daha önce de intihara teşebbüs ettiği belirtildi.

 

Yukarı