emperyalizme karşı mücadele konferansı
İç Açı

Sivillere yargı muafiyeti AYM'ye taşınıyor

CHP, sivillere yargı muafiyeti getiren düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor.

CHP, 15 Temmuz’da sivillere yargı muafiyeti getiren Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili yarın saat 10.45’te Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusunda bulunacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyunda “sivile ceza muafiyeti” olarak adlandırılan yasanın, sadece söz konusu maddesini şekil ve esas yönünden Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

Özel TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bugün Anayasa Mahkemesi ile ilgili imzalarımızı tamamladık. Bugün yetişirse bugün yoksa yarın. Kamuoyunda sivile ceza muafiyeti getiren yani sivillere yargı zırhı getiren, hem de 15 Temmuz, 16 Temmuz’la sınırlandırılması söylendiği halde yapılmayıp, Meclis’te de yapılmayıp ileriye doğru ucu açık bırakılan ve ‘ben darbe bastırıyordum’ diye can alan sivillere muafiyet getiren yasanın sadece o maddesini şimdilik şekil ve esas yönünden Anayasa Mahkemesi’ne taşıyoruz.

Bu konudaki argümanımız şudur; işlenmiş bir suça af getiriyorsanız 3 bölü 5 nitelikli çoğunluk aranması gerekir. Oysa maddenin oylaması işari olarak yapılmıştır. Kanunun oylamasında 3 bölü 5 nitelikli çoğunluk aranmamıştır.

Bir af düzenlemesinin kanun hükmünde kararnameyle düzenlendiği için eylemli içtüzük ihlali yarattığını yani komisyonlarda bekleme, komisyonda tartışma, Meclis’e sevk usulleri ve görüşülmesiyle ilgili usullerin terk edildiğini bu yüzden de böyle bir düzenlemenin ancak ve ancak kanun yönüyle ve şekil şartları tamamlanarak olabileceği söylenmiştir. Eylemli içtüzük ihlali iddiasıyla, 3 bölü 5 nitelikli çoğunluğun aranmadığı tespitiyle şekil yönünden Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyoruz.”

Yukarı