emperyalizme karşı mücadele konferansı
Dış Açı

Netanyahu: Esad'la problemimiz yok

İsrail yayımlanan Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey kaynaklar, Rusya ve İsrail arasında Suriye konusunda gizli bir anlaşma yapıldığını söyledi

İsrail yayımlanan Haaretz gazetesine konuşan İsrailli üst düzey kaynaklar, Rusya ve İsrail arasında Suriye konusunda gizli bir anlaşma yapıldığını söyledi. İsrail ve Rusya arasında yapıldığı belirtilen anlaşmaya göre, Rusya Suriye’deki İran etkisini kıracak, İsrail ise buna karşılık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı hedef almaktan vazgeçeceği öne sürüldü.

PUTİN VE NETANYAHU GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesine ilişkin, “Genel olarak ikili ilişkiler çok olumlu ilerliyor. Bu durum aynı zamanda siyasi ilişkiler için de geçerlidir.” dedi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Netanyahu ile Moskova’daki görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, Rusya ve İsrail arasındaki ikili ilişkilerin geliştiğini söyledi.

İlişkilerin sadece ekonomi değil, diğer alanlarda da pozitif seyrettiğini vurgulayan Putin, “Genel olarak ikili ilişkiler çok olumlu ilerliyor. Bu durum aynı zamanda siyasi ilişkiler için de geçerlidir. Askeri ilişkiler iyi bir düzeyde gelişmekte. Bu iyi düzey insani alanlar için de geçerlidir.” yorumunu yaptı.

NETANYAHU: ANLAŞMALAR UYGULANIRSA ESAD’A SALDIRMAYACAĞIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından dönüş yolunda  açıklamalarda bulundu. Netanyahu, Suriye’de asıl ‘sorunun’ İran ve Hizbullah olduğunu söyleyip, “İsrail, anlaşmalar uygulanırsa Suriye’ye saldırmayacak, Esad’la bir sorunumuz yok” dedi.

 

 

Yukarı