Emek Postası

Patronların 'zorunlu arabuluculuk' sevinci

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, işçilerin hak aramak için ‘arabulucu’ya başvurmasını zorunlu kılan düzenlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, işçi haklarına büyük darbe vuran ‘Arabuluculuk Yasası’nın yürürlüğe girmesinden duyduğu sevinci dile getirdi.

Beşinci kez Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) başkanı seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, “İş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip hükümetimizle birlikte kaldırdık” dedi.

2001 yılından bu yana görevini sürdüren Hisarcıklıoğlu, TOBB 74’üncü Genel Kurul konuşmasında istihdam maliyetlerinin düşürülmesini ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının işveren lehine değiştirilmesini sağladıklarını belirtti. TOBB Başkanı, bu yıl işçilerin büyük tepkilerine rağmen yürürlüğe giren ‘Arabuluculuk Yasası’ için de “Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor.” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu, son dönemde patronlar lehine yapılan düzenlemelerden duyduğu memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi:

“Kültürümüzde güzel bir söz var: Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Biz de iş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikayet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık. Sanayicinin üzerindeki emlak vergisi yükünün azaltılmasını sağladık. Konutta, beyaz eşyada, mobilyadaki vergiler, bizim önerimizle indirildi. Turizm sektöründe uçak ve kruvaziyer destekleri, bizim talebimizle getirildi. Hep şikayet ettiğimiz damga vergisinin kapsamını daralttık. Yıllardır hep talep ederdik. Vergisini düzenli ödeyen mükellef için, yüzde 5 vergi indirimi de nihayet geldi. Biriken KDV alacaklarımız konusunda da talebimiz üzerine bir çalışma başlatıldı. Bunun da sonuçlanmasını bekliyoruz. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Bu vesileyle, bizlere her zaman destek olan sayın cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza, bakanlarımıza ve Meclis’imize, bizimle birlikte çalışan, emek veren bürokratlarımıza, camiamız adına teşekkür ediyorum.”

Yeni yılla birlikte iş hukuku tarih oldu: Zorunlu arabuluculukla ilgili bilinmesi gerekenler…

Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ı ve AKP’yi kastederek “Bizi bu zalimlerden kurtarın” demiş

Yukarı