İç Açı

Meclis Başkanı Kahraman'a makam odası yetmedi, yıktırdı!

TBMM Başkanı Kahraman’ın iki haftalık tatilinde, muhalefet grubunun Meclis başkanvekili, grup başkanvekili, kâtip üye ve kavasların da kullandığı ortak salonu yıktırdığı ve kendisine makam alanı olarak tahsis ettiği belirtildi. 

TBMM Başkanı Kahraman’ın iki haftalık tatilinde, muhalefet grubunun Meclis başkanvekili, grup başkanvekili, kâtip üye ve kavasların da kullandığı ortak salonu yıktırdığı ve kendisine makam alanı olarak tahsis ettiği belirtildi.  Genel Kurul’a verilen aralarda dinlenme alanı olarak kullanılan bölümde tuvaletin de yıkıldığı öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Kurul’da, “Meclis Başkanı, Meclis’e verilen aradan istifade ederek Meclis başkan vekillerine, grup başkan vekillerine haber vermeden hem bizlerin hem kavasların, Meclis emekçilerinin ortak kullanım alanı olan, zaruri kullanımlara açık olan bir alanı kendisine şatafatlı, kendi zevkine uygun bir makam odası hâline dönüştürmüş” dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da “Meclis başkan vekillerine ve gruplara haber vermeden Sayın Meclis Başkanının şahsi tasarrufuyla ve bizce de uygun olmayan bir biçimde bazı değişiklikler yapıldığını maalesef üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz” derken HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bütün bunlar orayı kullanan ne kavas arkadaşlara ne bizlere, milletvekillerine, grup başkan vekillerine sorulmadan, sadece Meclis Başkanının tasarrufunda yapılabiliyor. İşte ülke de maalesef böyle idare ediliyor” diye konuştu.

Makam odasındaki tadilat dikkat çekmişti

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ‘makam odasında yapılan lüks yenilenme, gündeme gelmişti. Yapılan tadilatta eski sade makam odasının lüks ve şatafatlı bir görünüme büründüğü görülmüştü. İsmail Kahraman eleştirilere yanıt olarak “Aslan yattığı yerden belli olur” demişti.

Eleştirilerin gündemine oturan 52 metrekarelik halının Hereke’de kendi elemanları tarafından 6 ayda dokunduğunu kaydeden Kahraman ise, eleştirilere ilişkin şunları şöylemişti:

“Halının adı, ‘7 Dağın Çiçeği’. Daha önce yine 52 metrekarelik bir halı vardı. Eskidi ve değişmesi gerekiyordu. 1960’dan beri kullanılan bir bina, yenilemeler gerekiyor. Bunu olmaz bir iş gibi haber yapmak tuhafıma gidiyor. Aslan yatağından belli. Bize gelen misafirlerimiz var, devlet başkanları var daha iyi bir yerde ağırlamamız gerekmez mi? Ben yaptığımdan pişman değilim.”

Yukarı