ABD Kovulmalı, Bu Düzen Değişmeli
Sol Şerit

Komünistler İstanbul ve İzmir'de sokağa çıktı: Yaşasın Filistin halkının onurlu direnişi

TKH üyeleri İstanbul ve İzmir’de, İsrail saldırısını protesto etti.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) üyeleri İstanbul’da İsrail konsolosluğu önünde İzmir’de ise TKH İzmir İl Örgütü önünde bir eylem yaparak 60 Filistinlinin öldüğü, 2000’den fazlasının yaralandığı İsrail saldırısını protesto etti. Her iki şehirde de okunan basın metninde, ABD ve Ortadoğu’daki işbirlikçisi İsrail’in, Filistin meselesi üzerinden emperyalizmin çıkarları doğrultusunda adım atmaya devam ettiği vurgulanırken şu ifadeler yer aldı;

“Basına ve kamuoyuna,

ABD ve İsrail’in Kudüs katliamını lanetliyoruz!

ABD ve Ortadoğu’daki işbirlikçisi İsrail, Filistin meselesi üzerinden emperyalizmin çıkarları doğrultusunda adım atmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesine dönük aldığı karar aynı zamanda bölgede büyük bir provokasyon anlamına da gelmektedir. Filistinliler’in Nakba yani felaket adı verdiği İsrail’in kuruluş tarihinin 70. yıldönümü olan dün, ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’nin açılması ve bunun için yapılan törenler tam da bu işbirliği ve provokasyonun göstergesidir.

İsrail’in on yıllar boyunca işgal ettiği topraklara yerleşerek bölgedeki Filistinliler üzerinde uyguladığı zulüm ve baskı politikasının 2018 yılındaki son örneği budur. ABD ve İsrail’in Kudüs hamlesinin hemen öncesinde Filistinlilerin yürüyüşlerine saldıran ve onlarca kişinin ölümünün sorumlusu olan İsrail, dün yapılan törenlere karşı yapılan protesto gösterilerine saldırmıştır. Tüm dünyanın gözleri önünde binlerce Filistinli yaralanmış, elliden fazlası ise yaşamını yitirmiştir.

Tarihte İsrail’in Filistin’e dönük yaptığı en büyük katliamlardan bir tanesi olan dün yaşananlar emperyalizmin bölge politikalarının temel sonuçlarından bir tanesidir. Emperyalist ABD açısından Ortadoğu’da İsrail vazgeçilmezdir. Emperyalist yayılmacılığın bir numaralı tetikçisi olan İsrail’in, bölgedeki halklara düşman pozisyonunda bir değişim olmadığı dün bir kere daha gözler önüne serilmiştir.

Emperyalizmin Ortadoğu yöneliminin temel taşları şunlardır: Irak’a dönük işgal ve parçalama politikası, Suriye’nin üzerine cihatçı örgütlerin salınarak ülkenin parçalanması, Filistin meselesinde emperyalist çözüm adı altında İsrail’in Filistinlileri adım adım yok etmesi. Suriye’de tam anlamıyla başarılı olamayan emperyalizmin İsrail aracılığı ile bölgede yeni bir saldırganlık başlattığı geçtiğimiz aylardan beri görülmektedir. Kimyasal silah yalanı aracılığı ile Suriye’ye füzeler gönderen ABD’nin yanına geçtiğimiz hafta Şam’a saldıran İsrail’in eklenmesi şaşırtıcı değildir. Bundan birkaç yıl önce ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmaları bugün yok sayması ve İran’a dönük ambargonun başlatılması da şu ana kadar bahsettiklerimizin bir parçası olarak görülmelidir.

O yüzden dün yapılan ABD Büyükelçiliği açılışı ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan ediliyor olması emperyalizmin bölge politikalarındaki önemli saldırganlık hamlelerinden birisi olarak görülmelidir.

Bölgede emperyalizmin en önemli destekçilerinden biri olan AKP iktidarının Kudüs üzerinden söylediklerinin ise ikiyüzlülük olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Kudüs konusunda hamaset yaparak emperyalizmin ve siyonizmin saldırısı altındaki Suriye’ye dönük düşmanca pozisyon almak tam da bu ikiyüzlülüğün göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. ‘Filistin davası’na sahip çıkıyor görünerek, Ortadoğu’daki müslümanların temsilciliğine oynamaya çalışan AKP iktidarı, önce İsrail’le yaptığı ekonomik, siyasi ve askeri işbirliklerine bakmalıdır. ABD, Suriye’yi füze yağmuruna tutarken ‘içimiz serinlemedi’ diyenlerin Filistin davası ile uzaktan yakından ilgisi olamaz.

Ülkemizin yurtsever ve ilerici insanlarının temel görevi geçmişte olduğu gibi bugün de Filistin’deki emekçilerin yanında, İsrail saldırganlığına ve emperyalizme karşı durmaktır.

Filistin sorununun çözülmesinin tek yolu vardır: İsrail, işgal ettiği Filistin topraklarından geri çekilmeli, bu topraklar Filistin halkına teslim edilmeli, ABD’nin Kudüs üzerinden başlattığı provokasyon ve saldırganlık son bulmalıdır.

Kahrolsun emperyalizm! Kahrolsun Siyonizm!

Yaşasın Filistin halkının onurlu direnişi!”

İSTANBUL

İSTANBUL

İZMİR

İZMİR

 

 

 

Yukarı