ABD Kovulmalı, Bu Düzen Değişmeli
Kadın

İstiklal Caddesi'nde 8 Mart yürüyüşü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadın, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyerek AKP gericiliğini protesto etti.

Beyoğlu’nda toplanan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

Fransız Kültür Merkezi önünde 19.30’da toplanan kadınlar, ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti.

“Kadın cinayetlerine hayır”, “Alışın LGBTİ+lar var”, “Kadınlar yoksullaşırken diyanet zenginleşiyor”, “Cinsiyet ayrımına son”, “Jin, jiyan, azadi”, “İnsanca yaşamak istiyorum” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca AKP döneminde doruğa ulaşan kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı ve çocuk istismarını protesto etti.

Yürüyüşün sonunda Tünel Meydanı’nda Arapça, Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Kadın mücadelesi tarihi, yüz yılı aştı. Baskı varsa direniş baki. Adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler. Hayatlarına sahip çıktılar. Binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var. Burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık” ifadeleri yer aldı.

Yukarı