emperyalizme karşı mücadele konferansı
Emek Postası

İSKİ'nin taşeron işçileri kadro eylemine başladı

İSKİ’de kendilerine kadro verilmeyen taşeron işçiler kurumun genel müdürlüğü önünde eylem yaptı, kadro için 3 gün boyunca iş bırakacaklarını duyurdu.

Taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili kanunun çıkmasıyla işçiler bağlı bulundukları işyerlerine başvurulara başlarken, kendilerine kadro verilmediğini belirten İSKİ’nin taşeron işçileri de İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplandı. Kendilerine de kadro verilmesini isteyen işçiler muhatap bulamadıklarını belirtti.

İSKİ’de çalışan taşeron işçiler kadro talebiyle 3 günlük iş bırakma eylemi başlattı. Kendilerinin kadroya alınmadığını belirten işçiler, Eyüpsultan’daki İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak kadro istedi. Kanal ve su arıza işlerine bakan işçiler kendilerine muhatap bulamadıklarını belirtti.

‘CUMHURBAŞKANI BÜTÜN TAŞERONLARA KADRO VERİLİYOR DEDİ’

Asıl işi yaptıklarını belirten taşeron işçi Mehmet Yavaş “Bugün buraya toplanmamızın amacı, sayın Cumhurbaşkanımız ‘bütün taşeronlara kadro veriliyor’ dedi. Şu an burada İSKİ’de çalışan işçilere kadro yok. Asıl işi biz yapıyoruz ve bu haktan biz de yararlanmak istiyoruz. Çaycısına, temizlikçisine, çöpçüsüne kadro varsa bakım onarımda çalışan bizler de kadro istiyoruz. Biz kanal işi, bakım onarım ve her türlü arıza işlerini yapan çalışanlarız. 7-24 çalışan işçiler olarak biz de kadro istiyoruz. Bunun için kendi aramızda 3 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Siyasi yetkililerden bir açıklama olana kadar buradayız” dedi.

GENEL MÜDÜRLÜK MUHATTAP ALMIYOR

İşçi Mustafa Akay da “İstanbul’da 185 su ve kanal arızasına bakan hiç kimseye kadro yok. Bize bir açıklama yapan da yok. Şebeke Müdürlüğü’ne kağıt veriyoruz. Biz kabul etmeyiz. Genel Müdürlüğe götürün diyor. Genel Müdürlüğe gidiyoruz. O da biz kabul etmeyiz. Kime götürürseniz götürün diyor. Biz şu an bir muhattap bulamıyoruz” diye konuştu.

Yukarı