Dış Açı

İran: Astana görüşmeleri devam etmeli

Kasımi, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırmasına rağmen Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana görüşmelerine devam etmesi gerektiğini belirtti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye saldırmasına rağmen Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana görüşmelerine devam etmesi gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, başkent Tahran’daki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye karşı düzenlediği saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Astana görüşmelerinden rahatsız olduğunu dile getiren Kasımi, “ABD bu saldırılarla üç ülke (Türkiye, Rusya ve İran) arasında ayrılık çıkarmaya çalışıyor. Bu ülkeler uyanık olmalıdırlar ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmalarına devam etmelidirler.” dedi.

“İSRAİL SALDIRILARI CEVAPSIZ KALMAYACAK”

İsrail’in Suriye’deki T-4 askeri üssüne düzenlediği ve bazı İran askerlerinin de ölümüne neden olan saldırıya ilişkin ise Kasımi, şunları kaydetti:

“İsrail’in bölgedeki Müslümanlara ve özellikle Suriye halkına yönelik düşmanca saldırıları devam ediyor. Uzun vadede de olsa bu gibi saldırılar cevapsız kalmayacaktır.”

Yukarı