İç Açı

İBB UBER kararında geri adım attı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UBER’e karşı aldığı önlemlerden birini kaldırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçen hafta UBER’e karşı aldığı önlemler arasında yer alan Turizm Taşıma Yetki Belgesi ile çalışan araçlarla ilgili en az 7 yolcu ve 12 saatten önce yolcuların listesinin toplu ulaşım hizmetlerine bildirilmesi zorunluluğunu kaldırdı.

Konu, İBB Meclisi toplantısında gündem dışı bir konuşma yapan CHP’li Turizm Komisyonu üyesi Erdal Tüfekçi’nin turizm belgesiyle yolcu taşıyanlar için getirilen sınırlamaların turizmcileri olumsuz etkilediğini anlatmasıyla gündeme geldi.

UKOME toplantılarına gözlemci olarak katılan İBB Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Mahmut Yeter, Tüfekçi’nin konuşmasının ardından söz alarak, UKOME’nin turizmcileri rahatlatan yeni bir kararın alındığını ve henüz imza aşamasında olduğunu söyledi.

2 KRİTER KALDIRILDI

İmzalanmak üzere olan yeni UKOME kararını açıklayan Yeter “Turizmcilerin iki kaygısı vardı. Birincisi araçlardan 7 kişiden aşağı yolcu taşıma kıstas idi. İkincisi ise 12 saatten önce yolcu listesinin bildirilmesiydi. Bu maddeler geçen gün yaptığımız gözden geçirme toplantısında ele alındı. Turizm acentelerini rahatlatacak iki tane kıstası iptal ettik. Dolayısıyla araçlardaki yolcu sayısı 7 kişiden az olsa da bir problem değil. Toplu Ulaşım Hizmetleri’ne de herhangi bir bildirimde bulunarak rezervasyon yapmalarına gerek kalmadı. Bu kararla turizm acentelerini rahatlattık ” diye konuştu.

Yukarı