ABD Kovulmalı, Bu Düzen Değişmeli
Kadın

Hindistan’da aynı gün bir çocuk daha tecavüze uğrayıp yakıldı

Hindistan’da aynı gün içerisinde yaşanan ikinci tecavüz ve yakılma olayı ülke genelinde infial yarattı.

UNICEF’in verdiği rakamlara göre her 155 dakikada bir 16 yaşından küçük, her 13 saatte bir de 10 yaşından küçük bir çocuğa tecavüz edildiği Hindistan’da öfkeyi iyiden iyiye artıracak bir olay daha yaşandı. 17 yaşındaki bir kız çocuk cuma günü tecavüze uğramasının ardından sonra gazyağı ile diri diri yakıldı. Olayın 16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğradığı aynı eyalette (Carkhand) ve aynı gün içerisinde gerçekleşmesi ise ülkede yine tepkilere yol açtı.
Pakur bölgesi polis şefi Shailendra Barnwal’in AFP ajansına verdiği bilgiye göre vücudunun yüzde 70’inde birinci derece yanıklar bulunan kurbanın hala hayatta kalma şansı var.

Öte yandan polis, kurbanla aynı mahallede yaşayan 19 yaşındaki şüpheliyi yakaladı.

Cuma günü Carkhand eyaletinde Raja Kendua köyü yakınındaki ormanlık alanda 16 yaşında bir kız çocuğuna iki erkek tecavüz etmişti. Kızın ailesinin durumu bildirdiği köyün ihtiyarlar heyeti, iki tecavüzcünün 100 kere mekik çekip 750 dolar tazminat ödemesine hükmetmişti.

Son iki olay 2016 yılında yaklaşık 40.000 vakanın tespit edildiği Hindistan’daki tecavüz olaylarına dikkati daha da yoğunlaştırdı.

Hindistan toplumunun gözü halihazırda yarın Yüksek Mahkeme’de gündeme gelecek olan 8 yaşındaki bir kız çocuğunun Cemmu ve Keşmir eyaletinde çete üyeleri tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmesi davasında.

Olayda 8 Hindu, tekrarlanan tecavüz olayları ve öldürme suçlarıyla itham edilmişti.

Hindu protestocular polis soruşturmasının önyargılı olduğunu iddiasıyla eylemler düzenlemişti. BBC’nin haberine göre katledilen çocuğun ailesinin ve avukatlarının, tehdit edildikleri gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurmalarının ardından Mahkeme, yargılamaya Pencap eyaletinde devam edilmesine karar verdi.

Tartışmalar, başkent Yeni Delhi’de bu yıl her gün 5’ten fazla tecavüz olayının yaşandığını gösteren polis verileriyle daha da şiddetlendi. Polisin açıklamasına göre yılın 15 Nisan’a kadarki döneminde 578 tecavüz olayı yaşandı. Geçen sene aynı tarihe kadar 563 tecavüz olayı kayıtlara geçmişti.

Yukarı