ABD Kovulmalı, Bu Düzen Değişmeli
Hafıza-i Beşer

Hafıza-i Beşer | 5 Mart 2013 - Hugo Chavez hayata veda etti

Hugo Rafael Chavez Frias, bir işçi ailenin çocuğu olarak Barinas’ta da doğdu. 17 yaşındayken Venezuela Harp Akademisi’ne yazıldı. Ardından Simon Bolivar Üniversitesi’nde politika bilimi alanında derslere devam etti ancak üniversiteye devam etmedi. Ardından ordunun çeşitli kademelerinde görev aldı.

Hugo Rafael Chavez Frias, bir işçi ailenin çocuğu olarak Barinas’ta da doğdu.

17 yaşındayken Venezuela Harp Akademisi’ne yazıldı. Ardından Simon Bolivar Üniversitesi’nde politika bilimi alanında derslere devam etti ancak üniversiteye devam etmedi. Ardından ordunun çeşitli kademelerinde görev aldı.

Ülkenin politik sistemini eleştiren Chávez, 1980’lerin başlarında Bolivarcı Devrimci Hareket-200’ü (MBR-200) kurdu. Hareket, 1992 yılında Başkan Carlos Andres Perez hükümetine karşı bir darbe girişiminde bulundu ancak başarısız oldu.

2 yıllık hapislik sürecinin ardından 1998 yılında Beşinci Cumhuriyet Hareketi’ni kurdu ve başkanlık seçimlerinde aday olduğunu ilan etti. 1999 yılında Venezuela devlet başkanı seçildi. Ardından Venezuela devlet yapısını ve anayasayı tanıttı. Chavez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı. Bu yapılanların ardından ülke içindeki ve dışındaki emperyalist ve kapitalistler tarafından Nisan 2002’de, bir askeri darbeyle devrilmek istendi, ancak iki gün sonra halkın ve ordu içerisinde başka bir grubun desteğiyle görevine döndü. 30 Nisan 2007’de, IMF ve Dünya Bankası ile olan tüm ilişkilerini kopararak ulusal bir banka kurdu.

27 Kasım 2012’de, Chavez kanser yüzünden daha fazla tıbbi tedavi için Küba’ya seyahat etme planlarını açıkladı. 18 Şubat 2013 tarihinde, Küba’daki kanser tedavisinden 2 ay sonra Venezuela’ya döndü. 4 Mart’ta, solunum sorunları kötüleşti ve yeni, ciddi solunum yolu enfeksiyonu hastası olduğu Venezuela hükümeti tarafından açıklandı.

Chavez, 5 Mart 2013 Salı günü hayatını kaybetti.

Emperyalistlere karşı çok önemli mücadeleler veren Chavez’i saygıyla anıyoruz…

 

Yukarı