emperyalizme karşı mücadele konferansı
Hafıza-i Beşer

Hafıza-i Beşer | 11 Şubat 2015: Özgecan Aslan öldürüldü

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015 tarihinde bindiği bir minibüste vahşice katledildi üniversite öğrencisi Özgecan Aslan…

11 Şubat 2015 akşamı Mersin’deki evine dönmek için bindiği minibüsün sürücüsü Suphi Altındöken tarafından cinsel tacize uğrayan, daha sonra Suphi Altındöken’in babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe’nin de yardımıyla vahşice öldürülerek yakılan 20 yaşındaki Özgecan’ın katledilmesinin üzerinden üç yıl geçti. Aslan ailesinin kızları eve dönmeyince kayıp başvurusunda bulunduğu Özgecan’ın yanmış bedeni, 13 Şubat tarihinde Tarsus’un Çamalan mevkii Cin Deresi’nde bulunmuş, 14 Şubat tarihinde de toprağa verilmişti. Özgecan’ın katil zanlıları Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, Suphi Altındöken 12 Nisan 2016’da kaldığı Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda aynı cezaevinde kalan Gültekin Alan tarafından silahla vurularak öldürülmüştü.

Tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay sonrasında Özgecan, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin sembol ismi oldu. Adına ülkenin dört bir yanında tesisler açıldı, çok sayıda etkinlik düzenlendi.

Yukarı