İç Açı

İhraç edilen albay aklanıp görevine döndü, yerine atanan 'FETÖ'cü çıktı

“Mor Beyin” uygulaması nedeniyle 11 bini aşkın kişinin ‘FETÖ’cü değil, örgütün mağduru olduklarının ortaya çıkmasıyla ilginç bir olay da yaşandı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hız verilen ‘FETÖ’ soruşturmalarında bugüne dek kamu kurumlarından onbinlerce kişi ihraç edildi ve tutuklandı. Ancak ihraç edilenlerin yerlerine getirilenlerin de yine ‘FETÖ’ ile ilişkili olduğunun ortaya çıktığına dair sayısız olay, Gülenciler ile AKP’nin ayrışamaz iki gerici unsur olduğunu ortaya koydu. Bu çarpıcı gerçeğin bir benzeri daha geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kitlesel ‘ByLock ‘tahliyelerinde ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası TSK’daki Gülen cemaatiyle bağlantılı askerlere yönelik ‘FETÖ’ soruşturmaları çerçevesinde meslekten ihraç edilerek, 5 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan eski Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvenir, 697 Sayılı KHK ile görevine iade edildi. Güvenir’in ‘FETÖ’cülükten aklanarak döndüğü görevde bulunan Kıdemli Albay Yılmaz Özdemir ise 4 Ocak’ta ‘FETÖ’cü olduğunu itiraf ederek teslim olmuştu.

Eski Düzce İl Jandarma Komutanı Albay Güvenir, 22 Kasım 2016 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile meslekten ihraç edilmişti. Albay Güvenir, yayımlanan 697 sayılı KHK ile görevine iade edildi. Güvenir, Düzce 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanırken, 5 yıl 22 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Albay Güvenir, cezaevinde bulunduğu süre göz önüne alınarak, adli kontrol şartıyla yurt dışına çıkış yasağı konularak, tahliye edilmişti.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘FETÖ’nün Jandarma Genel Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına ilişkin soruşturmada geçen 22 Aralık’ta gözaltına alınan Düzce İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yılmaz Özdemir de itirafçı olup, kendisinden sorumlu 3 cemaat abisinin isimlerini vermişti.

Anadolu Ajansı’nın duyurduğu habere göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan Kıdemli Albay Özdemir’in, gözaltına alınır alınmaz itirafçı olmak istediği ve kendisinden sorumlu 3 cemaat abisinin isimlerini verdiği ortaya çıkmıştı.

Yukarı