emperyalizme karşı mücadele konferansı
Dış Açı

Faysal Mikdad: Suriye'ye saldıran tüm uçakları düşürürüz

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Amerika ile bazı Arap ülkelerinin Suriye ordusunun ilerleyişini önlemek için IŞİD’e destek verdiğini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad Batılı ülkelerin yeniden kimyasal silah iddiaları ortaya atıp Suriye’yi askeri saldırıyla tehdit etmelerine değinerek, Suriye ordusu ve müttefiklerinin kazanımlarının engellenmesinin hedeflendiğini söyledi.

YDH’nin aktardığına göre, bugün basın toplantısı düzenleyen Mikdat, ABD’nin 1000’den fazla IŞİD’liyi Deyr ez-Zor ve Rakka’dan başka bölgelere aktarıp kurtardığını ifade etti.

BM’YE SORUŞTURMA TALEBİ

Mikdad, “Birleşmiş Milletlerden ve uluslararası toplumdan Amerika’nın bu eylemlerini araştırmasını istiyoruz. Amerika’nın bu yaptıkları Suriye’nin istikrarını tehdit ediyor ve ulusal egemenliğine zarar veriyor” dedi.

ABD’nin Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğünü parçalayıp yıkma çabasıyla savaşı uzatmak istediğini belirten Mikdat, bu politikanın daha fazla sivil kaybına neden olduğu için telafisi imkansız sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Daha önce Amerikalı yetkililerin ve dün de Fransa Cumhurbaşkanının kimyasal silah iddialarına da değinen Faysal Mikdad, Suriye ordusunun hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını ve daha önce BM denetiminde kimyasal silahlarını imha ettiği için şu anda da zaten kimyasal silaha sahip olmadığını söyledi.

“Beyaz Baretliler” adlı el-Kaide bağlantılı grubun Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair sahte raporlar hazırladığına değinen Mikdad, bu örgütün İngiliz ve Amerikan istihbarat servisleri tarafından desteklendiğine dikkat çekti.

“HANGİ ÜLKE OLDUĞU FARKETMEZ”

Son olarak Suriye ordusunun düşürdüğü İsrail uçağına da değinen Faysal Mikdad, Suriye hava sahasını ihlal eden her uçağın tıpkı İsrail uçağı gibi düşürüleceğini belirterek, “Suriye hava savunma sistemleri, Suriye’ye saldıracak her uçağı vurmak üzere aktif hale getirildi. Bu ister İsrail uçağı olsun, ister Amerikan uçağı olsun isterse Türkiye ya da Suriye’ye zarar verecek başka bir ülkenin uçağı olsun fark etmez” dedi.

Yukarı