emperyalizme karşı mücadele konferansı
Medya

AKP medyası Afrin'e 'asker balık' gönderdi (!)

AKP’nin yayın organları Afrin operasyonunu ‘doğaüstü’ olaylarla desteklemek adına bilimdışı iddiaları okurlarına ulaştırmakta beis görmedi.

Çankırı’nın Atkaracalar ilçesi Ilıpınar mahallesinde bir gölette balıkların azalmasının yörede yaşayan bazı kişilerce “Asker balıklar Afrin’e savaşmaya gitti” diye yorumlanması AKP’nin yayın organlarınca hiç bir eleştirel ifade kullanılmadan haberleştirildi.

AKP’nin yayın organlarının en önemli haber kaynaklarından olan İhlas Haber Ajansı’na (İHA) göre, Atkaracalar ilçesi Ilıpınar Mahallesinde bölgedeki balıkların sayısının azalması yörede yaşayan bazı kişiler tarafından “asker balıklar Afrin’e savaşmaya gitti” diye yorumlandı.

“AFRİN’E GİTMİŞ OLABİLİRLER”

Asker balıklara bakan Ahmet Öztürk, balıkların türünün henüz tespit edilemediğini aktararak, “Buradaki balıklara asker balıklar denilmesinin sebebi Kurtuluş Savaşı başladığında burada 8 veya 10 balık kalmıştı, savaş bittiğinde balıklar yaralı olarak burada göründüler. Bu balıkların türü araştırılıyor, henüz bunların türüne rastlanamadı. Urfa’daki Balıklı Göl’deki balıkların aynı türde olduğu görüldü. Burada balıklarda ölenler de var ama yavrularıyla bu sayısı sabit tutuyor. Suyunda mantar sedef gibi cilt hastalıklarına faydalı olduğu yüzlerce kişi tarafından kanıtlanıyor. Bunu sebebini de bir profesör şöyle açıklıyor: Su yer altından gelirken mineral madde getirdi. Bir de balığın salgıladığı yağdan oldu. Tabii şifa Mevla’dan. Buradaki balıkların sayısı 600 olduğu yıllardan beri tespit ediliyor. Ama şu ara sayıda bir azalma olduğunu gözlemledik. Belki Afrin’e gitmiş olabilir. Çünkü yıllardan beridir asker balıklar diye biliniyor. Kurtuluş Savaşı başladığında 8 veya 10, 1974’de yarıya yakını gibi bir azalma hissediliyor ama azalmanın nedeninin ne olduğu şu anda tespit edilmiş değil. Afrin olayı var, oraya gitmiş olabilir diye düşünülüyor” dedi.

“BU BALIKLAR KUTSAL”

Geçmiş zamanlarda anlatılan olaylardan bahseden Öztürk, “Bu balıklar zamanında bir kişi tarafından yenilmeye teşebbüs edilmiş. Fakat muhtarımızın anlattığına göre Kurtuluş Savaşı’nda kaybolan balıklar yaralı olarak geri dönmüş. Tabii o kişi de inanmıyor, birkaç tane balık yakalıyor, burada aynı gece rahatsızlanıyor ve vefat ediyor. Hanımı ise 25 sene bilfiil bu köyü ziyarete gelmiş, eşinin ölümünün sebebinin bu olduğunu yıllarca bizim insanlarımıza anlatılmış. Atalarımızın zamanında yaşanmış bir olay. Bu balıklar yenilmeye veya rahatsız edilmeye müsait değil. Kutsallığı var aynı zamanda. Vatandaşın birisi çok güzel bir havuz yapmış, buradan 3-4 tane balığı götürmüş, gece yarısı da havuzunu boşaltarak geri getirmiş balıkları. Balıkları geri getirmesinin sebebi olarak da gördüğü rüyalar. Kabuslardan dolaylı rahatsız oluyor, ondan dolayı getiriyor” diye konuştu.

ONLAR DA ‘GÖNDERDİ’

İHA’nın safsata dolu ‘haber’i, Habertürk’ten Karar’a, Akşam’dan Türkiye’ye, bir çok yandaş medya organının internet sitelerinde noktasına virgülüne dokunmadan, aynı şekilde yer buldu:

Yukarı