emperyalizme karşı mücadele konferansı
Dış Açı

ABD Savunma Bakanı: Türkiye NATO için ön cephe ülkesidir

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ankara ile Menbiç konusunda vardıkları anlaşmayla ilgili konuşurken, Türkiye’nin NATO için önemine işaret etti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile ABD’nin mutabakata vardığı Menbiç’te yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis’e, Türkiye ile ABD’nin Menbiç konusunda vardığı mutabakatın, Suriye’de SDG’nin ülkenin doğusunda devam eden operasyonlarını etkileyip etkilemeyeceğini sordu.

Her iki ülkenin, Türkiye’nin güvenlik menfaatleri üzerinde çalıştığını söyleyen Mattis, ABD ile Türkiye dışişleri bakanlarının hafta başında Washington’da bir araya geldiğini hatırlattı.

“SDG IŞİD’İ YENEN TEK ÖRGÜT”

NATO müttefiki Türkiye’nin meşru güvenlik menfaatlerini nasıl ele alacakları ve onların güvenliğini nasıl artıracakları konusunda çalıştıklarını belirten Mattis, şöyle devam etti:

“Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir; Esad’ın, İran ve Rusya’nın desteği ile halkına getirdiği felaketin ön cephesinde yer alan bir NATO ülkesi. Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız. Aynı zamanda, SDG de zamanında çok zor bir mücadele ile IŞİD’i yenen tek örgüttü; bu örgütü kenara itmeyeceğiz çünkü (SDG) henüz yenilmemiş olan IŞİD hilafetini durdurmakta, yenmekte önemlidir.”

DEAŞ’ın yenilmesi ve bir daha ortaya çıkmamasının önemli olduğuna işaret eden Mattis, Suriye’deki savaş alanının çok karmaşık olduğunu ve bu konuda Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini yineledi.

Yukarı