emperyalizme karşı mücadele konferansı
Gençlik

Yüzlerce genç mağdur olmuştu: ÖSYM 15 dakika kuralını kaldırıyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer yeni sınav sistemine ilişkin açıklamlarda bulundu..

Üniversite sınavına girecek 1 milyonu aşkın adayın merak ettiği soruları yanıtlayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, geçen yıl çok sayıda öğrencinin mağdur olmasına yol açan 15 dakika kuralının bu yıldan itibaren kalktığını açıkladı.

Prof. Dr. Özer’in Hürriyet’e yaptığı açıklamalar şöyle:

“Bu saatten sonra gelenler alınmayacak”

“15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.”

“Sınav ücreti 120 liraya düşürüldü”

Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS’de 60 TL, LYS’nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak.

Sınav süresi uzadı

Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacak. Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir.

Başvurular Mart’ta

Sınav için mart ayında başvuruları alacağız. Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planlıyoruz.

“Açık uçlu sorular sadece 1. basamak sınavında”

İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.

Yukarı