emperyalizme karşı mücadele konferansı
Bilim Teknik

Yaşlılara yer verirken iki kez düşünün

Bilim insanları yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin sağlıkları için daha iyi olduğunu açıkladı.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nden bir profesör, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin sağlıkları için daha iyi olduğunu açıklayarak, toplu taşımada yaşlılara yer verilmemesi gerektiğini belirtti.

Hürriyet‘in aktardığına göre İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

“2 kez düşünün”

İngiliz The Sun gazetesine demeç veren Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.” diyerek sürdürdü.

The British Medical Journal’de (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makaled de, “Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır” denildi.

“Hareket azalınca hizmetlere ihtiyaç artıyor”

Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Makalede hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşü savunuldu.

Araştırmalar, orta yaşlı ve yaşlı insanların düzenli egzersizlerle bedensel olarak en az 10 yaş gençleşeceğini ortaya koyuyor. Formda olmanın bilişsel becerileri arttırarak bunama riskini azalttığı da biliniyor.

Yukarı